Човековата личност

Човековата личност

Протоереј Грегори Халам Томас Скот Елиот ја почнува и завршува песната “Источен Кокер” – втората песна од “Четири квартети” – со зборовите: “Во мојот почеток е мојот крај,” а во последниот дел од таа песна тој го предизвикува секој од нас со зборовите: “Домот е онаму од каде што секој почнува. К...

Жарко Ѓоргиевски - Беседа за милосрдието (15.10.2017)

Жарко Ѓоргиевски - Беседа за милосрдието (15.10.2017)

  Скопје, 14-ти октомври 2017 г.- храм на св. Димитриј Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух. Благочестиви христијани, Денешниов евангелски текст говори за само едно нешто, нешто што многу едноставно го прифаќаме, но од друга страна, многу тешко го спроведуваме во секојдневно...

Жарко Ѓоргиевски - Беседа за милосрдието (14.10.2017)

Жарко Ѓоргиевски - Беседа за милосрдието (14.10.2017)

  Скопје, 14-ти октомври 2017 г.- храм на св. Димитриј Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух. Благочестиви христијани, Денешниов евангелски текст говори за само едно нешто, нешто што многу едноставно го прифаќаме, но од друга страна, многу тешко го спроведуваме во секојдневно...

Старец Пајсиј Олару

Старец Пајсиј Олару

На 18 се слави споменот на најпочитуваниот романски духовник – јеросхимонах Пајсиј Олару. Велика схима примил во млада возраст, и сиот негов живот го поминал во осаменост и молитва. Тој го воспитувал во монашки живот идниот старец Клеопа Илие, а кога старец Клеопа станал познат насекаде, тогаш го по...

За љубовта

За љубовта

Беседа на Евангелието во 19. Недела по Педесетница Архиепископ Антинојски Пантелејмон Човекот по природа е општествено битие. Тој живее, се движи, делува и се развива во една заедница сочинета од луѓе. Уште од самиот почеток на создавањето, самиот Бог забележал дека „не е добро за човекот да биде с...

„Така и вие постапувајте“

„Така и вие постапувајте“

XIX Недела по Педесетница (15.10.2017 година)   Па, како што сакате да постапуваат луѓето со вас, така постапувајте и вие со нив! 32. И ако ги сакате оние, што вас ве љубат, каква ви е наградата? Зашто и грешниците ги милуваат оние, што ги сакаат нив. 33. И ако им правите добро на оние, штоR...

50-годишното автокефално живеење на МПЦ-ОА прославено во манастирот на свети Јоаким Осоговски во Крива Паланка

50-годишното автокефално живеење на МПЦ-ОА прославено во манастирот на свети Јоаким Осоговски во Крива Паланка

На 15.10.2017 година, во Деветнаесеттата недела по Педесетница, Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, во сослужение со Високопреосветените митрополити г. Јосиф, г. Петар, г. Агатангел, г. Пимен, г. Иларион, г. Јосиф и г. Климент, служеше Света Златоустова Литургија во...

Божествена литургија во храмот „Свeта Петка“ во Рокдејл, Сиднеј (Нов Јужен Велс)

Божествена литургија во храмот „Свeта Петка“ во Рокдејл, Сиднеј (Нов Јужен Велс)

На 22. 10. 2017 година, во 20-тата недела по Педесетница кога го празнуваме споменот на светиот апостол Јаков; преподобниот Андроник и неговата сопруга Анастасија; светите праведни Авраам и Лот; свети Димитриј, патријарх Александриски; свети Стефан, деспот српски, во црковната општина „Света Петка“...

Христовата заповед за љубов кон непријателите

Христовата заповед за љубов кон непријателите

Денес Христос во Евангелието ни кажува за љубовта кон непријателите. Господ Исус Христос прв на земјата ја проповедал љубовта кон непријателите. Вели дека тоа е главниот знак дека сме Христови. Ние пак, сакаме да се нарекуваме христијани, а оваа заповед ја сметаме превисока, недостижна, па дури и...

Литургија на Покров на Пресвета Богородица во штипско Ново Село

Литургија на Покров на Пресвета Богородица во штипско Ново Село

{artsexylightbox singleImage="images/stories/14-10-17/1.JPG" path="images/stories/14-10-17/" previewHeight="150" previewWidth="200"}{/artsexylightbox} Литургија на Покров на Пресвета Богородица во штипско Ново Село На 14. 10. 2017 година, Покров на Пресвета Богородица, св. Јован Кукузе...

Имате светител кај вас

Имате светител кај вас

Во една пештера живеел еден стар монах. Со години не излегувал од неа, само храна му носел еден од браќата од соседниот манастир. Едно утро наместо тој брат, храна му донел игуменот на манастирот. Сиот тажен почнал да му се жали на стариот монах, кој секогаш имал одговор на сите прашања. – Зна...

Монашење во манастирот „Св. Спиридон“, метох на Лесновската обител

Монашење во манастирот „Св. Спиридон“, метох на Лесновската обител

{artsexylightbox singleImage="images/stories/13-10-17/1.JPG" path="images/stories/13-10-17/" previewHeight="150" previewWidth="200"}{/artsexylightbox} Монашење во манастирот „Св. Спиридон“, метох на Лесновската обител На 13. 10. 2017 година, Покров на Пресв. Богородица, св. Јован Кукуз...

Совет за оние што не веруваат

Совет за оние што не веруваат

Гордоста не ѝ дозволува на душата да зачекори по патот на верата. Еве еден совет за неверникот: нека рече – Господи, ако постоиш, просветли ме, и ќе Ти служам со сето мое срце и душа. Поради ваквата смирена мисла и подготвеноста да Му служи на Бога, Господ ќе го просветли… А тогаш неговата душа...

За проповедањето

За проповедањето

Сакам да проповедам. Проповедта ме прави да се чувствувам жив. Жив, затоа што добивам моќ. Моќ да влијаам. Сакам да мислам дека проповедите влијаат добро врз луѓето на кои што им ги кажувам. Педагошки. Тогаш сум задоволен од себеси. И сакам да мислам дека и Бог е тогаш задоволен со мене. Ги каж...

Посета на нашите парохијани во старскиот дом

Посета на нашите парохијани во старскиот дом

На ден 11. 10. 2017 година, кога Светата Црква го празнува споменот на преподобен Харитон Исповедник; светиот пророк Варух; светиот маченик Марко овчар и на светиот маченик Вацлав, крал чешки , старешината на храмот „Свети Георгиј и Пресвета Богородица“, јереј Климент Станковски ги посети и причести...