„Јас не познавам Христос Грчки, Руски, Англиски, Арапски…

„Јас не познавам Христос Грчки, Руски, Англиски, Арапски…

Ветришта на Егоизмот… „Јас не познавам Христос Грчки, Руски, Англиски, Арапски… Христос за мене е Сè, надкосмичко Битие. Во Светото Писмо често се кажува дека Христос умре за целиот свет, за гревовите на целиот свет. Затоа, кога ќе ја ограничиме Личноста Христова, кога ја унижуваме до плано...

СВЕТООТЕЧКА РИЗНИЦА  Свети Игнатиј Брјанчанинов (Верувајте и надевајте се во покајанието, па „Божјото само по себе ќе дојде” кај вас…)

СВЕТООТЕЧКА РИЗНИЦА Свети Игнатиј Брјанчанинов (Верувајте и надевајте се во покајанието, па „Божјото само по себе ќе дојде” кај вас…)

СВЕТООТЕЧКА РИЗНИЦА Свети Игнатиј Брјанчанинов Покајанието се состои во свест за своите прегрешенија и за својата гревовност, во тага заради нив, во принесување на таа свест и на таа тага, со помош на искрена исповед и усрдна молитва пред лицето Божјо, co одлучност и ветување дека ќе се ост...

Не заслужува ли просјакот должна чест и внимание како и секој друг човек?( Просјаците се нашиот спас)

Не заслужува ли просјакот должна чест и внимание како и секој друг човек?( Просјаците се нашиот спас)

МИЛОСТ! Горан Величковски ПРОСЈАЦИТЕ СЕ НАШИОТ СПАС, ТИЕ СЕ НАШАТА НАДЕЖ Просјаци. Луѓе што немаат пари, дом. храна, тоа се незабележителни осаменици од кои некои мирисаат лошо… Ги има во секоја населба, а нивните испружени раце (само понекогаш) не’ растажуваат. He ретко просјаците се причи...

После свадба помен?! (На ваши прашања одговара отец Горан Стојчевски)

После свадба помен?! (На ваши прашања одговара отец Горан Стојчевски)

Здраво! Имам едно прашање упатено до отецот. Дали може да се прави свадбена веселба доколку во семејството има почината личност од чијашто смрт до сега има поминато 9 месеци? Дали доколку имаме свадбена веселба, потоа може да имаме помен од една година за починатата личност? Ви благодарам....

УЧЕТЕ ГИ ВАШИТЕ ДЕЦА HA ПОСЛУШАНИЕ!  (Сакате ли вашите деца да бидат послушни?)

УЧЕТЕ ГИ ВАШИТЕ ДЕЦА HA ПОСЛУШАНИЕ! (Сакате ли вашите деца да бидат послушни?)

УЧЕТЕ ГИ ВАШИТЕ ДЕЦА HA ПОСЛУШАНИЕ Епископ Иринеј Екатеринбуршки и Сибирски Послушанието е сржта на потчинувањето на сопствената волја кон другиот. Но, за да ја потчинам мојата волја кон другиот, мора да ја почитувам таа личност. Ако го слушам некого, потребно е да го љубам. Затоа, родители...

БEСEДА за свeтитe Бoжји луѓe

БEСEДА за свeтитe Бoжји луѓe

БEСEДА за свeтитe Бoжји луѓe Туку свeтитe Бoжји луѓe збoрувалe прoсвeтувани oд Свeтиoт Дух (II Пeтр. 1:21) Oва гo свeдoчи oнoј кoј и самиoт бил свeт Бoжји чoвeк, апoстoлoт Пeтар, камeнoт на вeрата и витeзoт на крстoт. Какo свeт Бoжји чoвeк, тoј,спoрeд свoeтo сoпствeнo искуствo,...

Освет на камен темелник за изградба на манастирска црква посветена на „Св. вмч. Пантелејмон“ на врвот Чавка, на планината Голак во Делчево

Освет на камен темелник за изградба на манастирска црква посветена на „Св. вмч. Пантелејмон“ на врвот Чавка, на планината Голак во Делчево

Детали Родителска категорија: Вести Објавено: 03 Јуни 2018 Посети: 648 Освет на камен темелник за изградба на манастирска црква посветена на „Св. вмч. Пантелејмон“ на врвот Чавка, на планината Голак во Делчево На 03. 06. 201...

На „Св. цар Константин и царица Елена“ во с. Разловци – делчевско

На „Св. цар Константин и царица Елена“ во с. Разловци – делчевско

Детали Родителска категорија: Вести Објавено: 03 Јуни 2018 Посети: 560 На „Св. цар Константин и царица Елена“ во с. Разловци – делчевско На 03. 06. 2018 година, 1 – ва Недела по Педесетница (на сите светии), „Св. рамноап. ца...

Чудо во манастир во Сирија

Чудо во манастир во Сирија

Чудо во женски манастир во Сајднаја, Сирија Агенцијата  (Меѓународна православна служба за Христијански Новости) соопштува за чудото на Пресвета Богородица во еден од манастирите во Сајднаја. Случката ја раскажала една сириска христијанка, која неодамна била во посета на оваа обител. Чудото...

Борба на два волка – Поучна приказна

Борба на два волка – Поучна приказна

SONY DSCБорба на волци – Поучна приказна Некогаш многу одамна, еден дедо на својот внук му раскажал една животна вистина. Во душата на секој човек се води битка. Како борба помеѓу два волка. Во душата на секој од нас. Едниот волк претставува зло. Претставува бес, завист, љубомора, жалење, а...

БОГ НИКОГАШ НЕ ГРЕШИ! (поука)

БОГ НИКОГАШ НЕ ГРЕШИ! (поука)

Бог никогаш не греши! Eден крал кој никогаш не верувал во Божјата добрина имал роб кој во сите околности би рекол: “Кралу мој, немојте да бидете обесхрабрени, бидејќи се што прави Бог е совршено. Тој не прави грешки.“ Еден ден отишол на лов и по патот диво животно го нападналО кралот. Негов...

СЛЕДИМЕ БОГОЧОВЕК ИЛИ ЧОВЕК?

СЛЕДИМЕ БОГОЧОВЕК ИЛИ ЧОВЕК?

СЛЕДИМЕ БОГОЧОВЕК ИЛИ ЧОВЕК? (02.06.2018 08:54) Одрекувањето од себе одговара на првиот степен од духовниот развој – чистење на срцето од страстите, и трае сè до отворањето на срцето за умно-срдечната молитва (види: Матеј 10, 33). Одрекувањето од себе подразбира одрекување од нашето болно ј...

Децата со краткотрајно присуство на земјата….(Св. Игнатиј Брјанчанинов)

Децата со краткотрајно присуство на земјата….(Св. Игнатиј Брјанчанинов)

Блаженство на невината душа – св. Игнатиј Брјанчанинов Бог, кој Ви пратил жалост, нека ви дарува и сила за достоинствено и благодушно поднесување на жалоста. Блажени се оние кои одат непорочни од овој свет, исполнет со гревовни соблазни. А соблазните непрестајно растат, се умножуваат во све...

ЧОВЕКОУГОДУВАЊЕ

ЧОВЕКОУГОДУВАЊЕ

ЧОВЕКОУГОДУВАЊЕ • Правилната љубов кон ближниот се состои во исполнување на евангелските заповеди во однос на него, а никако во исполнување на барањата на ближниот, ниту во дејствување според нагоните на паднатото срце, според сфаќањата на лажно наречениот разум. Исполнувањето на евангелски...

Педесетница во Штип

Педесетница во Штип

Детали Родителска категорија: Вести Објавено: 31 Мај 2018 Посети: 485 Педесетница во Штип На 27. 05. 2018 година, на празникот Педесетница – роденденот на Светата Црква (Свегување на Св. Дух - Духовден), Неговото Високопреос...