А ние тато го закопавме исто како мојот хрчак?

А ние тато го закопавме исто како мојот хрчак?

Регина Енакаева и Оксана Головко Едно девојче се сетило како им умрел хрчакот и како го закопале, и почнало да прашува: „И тато ли така го закопавме?“ Друго девојче, на кое не му кажувале за смртта на родителот, цело време цртало со црна боица гробови и крстови. Регина Енакиева, раководи...

МОЛИТВЕНА ПЕСНА КОН ЗАСТАПНИЧКАТА НАША БОГОРОДИЦА

МОЛИТВЕНА ПЕСНА КОН ЗАСТАПНИЧКАТА НАША БОГОРОДИЦА

Прибегнувам кон брзата помош Твоја Владичице Богородице! Голем должник сум ти, кој блудно го расфрлив наследството свое, одавајќи се на блуд, полош и од Манасијата, постанувајќи со срце тврдо повеќе и од богатиот, роб на стомакоугодувањето, лукави помисли, љубител на срамни нечисти зборови,...

ДА СЕ ПРОВЕРИМЕ ДАЛИ НАВИСТИНА ПОСТИМЕ?   (Знаеш ли кои се делата на постот?)

ДА СЕ ПРОВЕРИМЕ ДАЛИ НАВИСТИНА ПОСТИМЕ? (Знаеш ли кои се делата на постот?)

Велиш дека постиш? Убеди ме во тоа со делата! А кои дела се тоа? Ако здогледаш сиромав, подај му милостина. Ако се најдеш со својот непријател, смири се со него. Ако здогледаш на улица убаво лице, одврати го својот поглед од него. Значи, не само да постиш со стомакот, туку и со очите, слухо...

КАКО ДА СЕ ОДНЕСУВАМЕ ЗА ВРЕМЕ И ПО ПРИЧЕСТУВАЊЕТО (Чудото на Светата Причест)

КАКО ДА СЕ ОДНЕСУВАМЕ ЗА ВРЕМЕ И ПО ПРИЧЕСТУВАЊЕТО (Чудото на Светата Причест)

‘Ви препорачувам неизоставно да ги прочитате поуките во овој прекрасен текст, зашто за некои, верувам , прв пат ке чуете! + ЧУДОTO НА СВЕТАТА ПРИЧЕСТ+ Пристапувајќи на светата Чаша, причесникот треба да ги прекрсти рацете на градите, јасно да го изговори своето име и широко да ја отвори у...

Сретение Господово во Штип

Сретение Господово во Штип

Детали Родителска категорија: Вести Објавено: 15 Февруари 2018 Посети: 216 Сретение Господово во Штип На 15. 02. 2018 година, Сретение Господово, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во сослужени...

Света Божествена Литургија во храмот „Свeта Петка“ во Рокдејл, Сиднеј (Нов Јужен Велс)

Света Божествена Литургија во храмот „Свeта Петка“ во Рокдејл, Сиднеј (Нов Јужен Велс)

На 15. 02. 2018, кога Светата Црква го празнува празникот Сретени Господово, во црковната општина „Света Петка“ во Рокдејл, старешината на храмот, презвитерот Владо Недески, служеше Света Златоустова Литургија. На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни. ...

Сретение Господово

Сретение Господово

Настанот кој денес го празнуваме е опишан во Евангелието според Лука. Станува збор за моментот кога Пресвета Богородица и праведниот Јосиф Го донесуваат малиот Христос, во четириесеттиот ден по раѓањето, да Го претстават пред Бога во храмот. На овој настан, освен нив, биле присутни и прав...

Сега го отпушташ Својот слуга во мир, Владико, според зборовите Твои. (Лука 2,29)

Сега го отпушташ Својот слуга во мир, Владико, според зборовите Твои. (Лука 2,29)

Да се сретнеме со БогаВо името на Отецот и Синот и Светиот Дух!Драги браќа и сестри, Во овој февруарски ден, дојдовме во нашиот храм како старецот Симеон да Го сретнеме нашиот Бог и Спасител, Господа Исуса Христа. Дојдовме да си споменеме за настанот, кога во четириесеттиот ден по Рождество Хрис...

Беседа за празникот Сретение Господово – Митрополит г. Тимотеј

Беседа за празникот Сретение Господово – Митрополит г. Тимотеј

Во името на Отецот и Синот и Св. Дух. Амин! Драги браќа и сестри! Денеска, светата Православна црква, прославува еден од Господовите празници, таканаречен Сретение Господово. Оваа година, празникот се совпаѓа и со неделен празник. Недела во која светата Црква, нè потсетува за Праведниот суд Бож...

О кога би можел да се удостојам во оган и маки да завршам за името на Исус Христос, мојот Бог и Господ!

О кога би можел да се удостојам во оган и маки да завршам за името на Исус Христос, мојот Бог и Господ!

Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Драги браќа и сестри, Со овие зборови, младиот маченик Трифун, чиј спомен денес го празнуваме – ги прифатил и храбро ги претрпел маченичките страданија за Христа, нашиот Спасителот. Во овој ден, според традицијата, славејќи го споменот на свети Три...

ПОСНО ОД ПРАЗ И МАСЛИНКИ

ПОСНО ОД ПРАЗ И МАСЛИНКИ

Макало од праз и маслинки Состојки: 250 грама праз, 100 грама ситно исецкани маслинки (на вода) 4-5 лажици мелени ореви Оревите  се преливаат со малку врела вода, и се добива густа бела смеса. Сол Празот се мие, а се користат само белите делови  Пеазот( 250 грама ), се сецка најситно што м...

УТРЕ е празникот СРЕТЕНИЕ НА ГОСПОД ИСУС ХРИСТОС (Што означува тој ден?  – Митрополит Јеротеј Влахос)

УТРЕ е празникот СРЕТЕНИЕ НА ГОСПОД ИСУС ХРИСТОС (Што означува тој ден? – Митрополит Јеротеј Влахос)

„…Секако, раѓањето на децата е Божји благослов, но треба да се знае дека начинот на којшто се раѓа човекот е плод и резултат на падот. Тоа е т.н. кожна облека што ја облече Адам по падот и по губењето на Божјата благодат. Во овие рамки треба да ги видиме и зборовите од Псалмот: „зашто ете...

ЧУДОТО КРАЈ МОШТИТЕ НА СВЕТИ ЈОАНИКИЈ РАКОТИНСКИ КОЕ ЛИЧНО ГО ИСКУСИВ! (Писмо од наш читател

ЧУДОТО КРАЈ МОШТИТЕ НА СВЕТИ ЈОАНИКИЈ РАКОТИНСКИ КОЕ ЛИЧНО ГО ИСКУСИВ! (Писмо од наш читател

Како би можела да додадам или одземам нешто од сведоштвото што ќе ви го раскажам, кога знам дека Бог не` слуша? Излезени низ градот заради други обврски, денес одлучивме со сопругот да влеземе и во Соборниот храм каде неодамна беше прогласен за светител св. Јоаникиј Ракотински, а за што сл...

Поука на свeти праведен Јован Кронштадски за празникот Сретение Господово

Поука на свeти праведен Јован Кронштадски за празникот Сретение Господово

            Сега го отпушташ Својот слуга во мир, Владико, според зборовите Твои. (Лука 2,29) Празникот Сретение Господово го добил своето име според настанот кога праведниот старец Симеон, кој живеал во Ерусалим, Го сретнал во ерусалимскиот храм Младенецот, Господ Исус Христос (кој навршил чет...