CHURCH ANNOUNCEMENT REGARDING THE CHURCH PATRONAL FEAST OF SAINT NIKOLA AT OUR MACEDONIAN ORTHODOX CHURCH IN PERTH

CHURCH ANNOUNCEMENT REGARDING THE CHURCH PATRONAL FEAST OF SAINT NIKOLA AT OUR MACEDONIAN ORTHODOX CHURCH IN PERTH

Црковно соопштение по повод храмовиот празник и прославата за свети Никола при нашата Македонска православна црковна општина во Перт (Западна Австралија) Драги Верници, ви соопштуваме на сите дека на 19-ти  декември во ВТОРНИК е Свети Никола, храмов празник на нашата Македонска Православна Цркв...

Голем собир во манастирот „Свети Климент Охридски“ во Кинг Лејк, Мелбурн (Викторија)

Голем собир во манастирот „Свети Климент Охридски“ во Кинг Лејк, Мелбурн (Викторија)

 На 10. 12. 2017, во 27-та недела по Педесетница, кога Светата Црква го празнува, светиот маченик Јаков Персијанец, седумнаесет Индиски преподобно маченици, преподобен Роман Чудотворец, преподобен Пафнутиј, преподобен Натанаил, во манастирот „Свети Климент Охридски“ во Кинг Лејк, игуменот на ман...

Дваесет и седма недела по Педесетница

Дваесет и седма недела по Педесетница

"Дваесет и седма недела по Педесетница"На 10.12.2017 година, во Дваесет и седмата недела по Педесетница, кога Црквата го слави споменот на светиот маченик Јаков Персијанец, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф, служеше Света Златоустова Литургија во...

Исцеление на згрбавената жена

Исцеление на згрбавената жена

(Лука 13, 10-17 или 10 недела на Лука) Недела 27 по Педесетница Во една од синагогите поучуваше Он во сабота. 11. И ете, дојде една жена која беше опседната од дух на немоќта осумнаесет години; таа беше згрбавена и никако не можеше да се исправи; 12. штом ја виде Исус, ја повика и ѝ рече:...

Литургија и производство во протоерејски чин во Кочани

Литургија и производство во протоерејски чин во Кочани

Детали Родителска категорија: Вести Објавено: 09 Декември 2017 Посети: 2285 Литургија и производство во протоерејски чин во Кочани На 09. 12. 2017 година, преп. Алимпиј Столпник, св. вмч. Георгиј, св. Стилијан, Неговото Високп...

Со Божествена литургија прославена храмовата слава во храмот „Свeти Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, Мелбурн (Викторија)

Со Божествена литургија прославена храмовата слава во храмот „Свeти Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, Мелбурн (Викторија)

На 09. 12. 2017 година, кога го празнуваме празникот свети вмч. Георгиј, односно споменот  од Осветувањето на храмот на свети вмч. Георгиј во Киев (1051-1054), во црковната општина „Свети Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, старешината на храмот, јерејот Климент Станковски служеше Света Зла...

The Holy and Great Martyr George

The Holy and Great Martyr George

The Holy Great Martyr George the Victory-Bearer, was a native of Cappadocia (a district in Asia Minor), and he grew up in a deeply believing Christian family. His father was martyred for Christ when George was still a child. His mother, owning lands in Palestine, moved there with her son and rai...

Свети великомаченик Георгиј Победоносец

Свети великомаченик Георгиј Победоносец

Свети Георгиј Победоносец живеел и пострадал за време на безбожниот римски цар и идолопоклоник Диоклецијан (284-305 година). Неговите родители биле богати, доброчесни и побожни. Неговиот татко маченички пострадал за верата што и придонело малиот Георгиј така силно да го засака Христа и се...

Со Божествена литургија прославен патрониот празник Свети Климент Охридски во манастирот „Свети Климент Охридски“ во Кинг Лејк, Мелбурн (Викторија)

Со Божествена литургија прославен патрониот празник Свети Климент Охридски во манастирот „Свети Климент Охридски“ во Кинг Лејк, Мелбурн (Викторија)

На 08. 12. 2017, кога Светата Црква го празнува патрониот празник на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, Светиот Климент Охридски, во манастирот „Свети Климент Охридски“ во Кинг Лејк, игуменот на манастирот, архимандритот Гаврил (Галев), во сослужение на свештенството од Ме...

Беседа на Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф – по повод патрониот празник Свети Климент Охридски, чудотворец

Беседа на Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф – по повод патрониот празник Свети Климент Охридски, чудотворец

  Беседа на Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф – по повод патрониот празник Свети Климент Охридски, чудотворец Нашиот архипастир Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух!Помнете ги вашите наставници што ви го проповедаа словото Божјо и имајќи го пред очите крајот на нивниот жи...

Свети Климент Охридски

Свети Климент Охридски

Свети Климент архиепископот Охридски, е ученик на светите Методиј и Кирил. По смртта на свети Методиј, Климент, под притисок на Германите, тргнал од Моравија на југ. Со Горазда, Наума, Сава и Ангеларија – сите заедно наречени „Петточисленици“ го поминал Дунав, како гостин останал кај царо...

Вечерна богослужба по повод манастирскиот празник Свети Климент Охридски  во манастирот „Свети Климент Охридски“ во Кинг Лејк, Мелбурн (Викторија)

Вечерна богослужба по повод манастирскиот празник Свети Климент Охридски  во манастирот „Свети Климент Охридски“ во Кинг Лејк, Мелбурн (Викторија)

На 07. 12. 2017, во предвечерието на празникот Свети Климент Охридски, кој е патрон на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, во манастирот „Свети Климент Охридски“ во Кинг Лејк, игуменот на манастирот, архимандритот Гаврил (Галев) во сослужение на ерејот Климент Станковски от...

о.Горан Стојчевски -  Извртената радост позната како гадост под името разврат

о.Горан Стојчевски - Извртената радост позната како гадост под името разврат

  „О, роде неверен и развратен, до кога ќе бидам со вас, до кога ќе ве трпам„ (Мт.17,17)„Само во блудната страст не можеш да бидеш сигурен дека си ја победил, дури и кога ќе бидеш во гробот„ – св. Јован Лествичник Навистина, светот и човекот не би го доживеале ни овој миг без благода...

Света маченичка Екатерина Александриска

Света маченичка Екатерина Александриска

(7 Декември) Света великомаченичка Екатерина Александриска, Света великомаченичка Екатерина од Александрија била ќерка на царот на александриски Египет, Конста, за време на владеењето на императорот Максенциј (305-313г.) и пострадала за Бога во 305г. Нејзиниот спомен се празнува на 24 ное...