ДЕТСТКАТА МОЛИТВА БРГУ ДОПИРА ДО БОГА ! (Одговори од Старецот)

ДЕТСТКАТА МОЛИТВА БРГУ ДОПИРА ДО БОГА ! (Одговори од Старецот)

1. 24 октомври 1946 г. Од се срце ти благодарам за твоите грижи. Слава и пофалба на Бога што ти помогна да имаш мир во душата кон Н.Н.! Господ нека и’ помогне. Само не треба да ја осудуваме. Книгата на св. Исак Сирин е многу сериозна, неа може да ја разбере точно само оној кој води духовен...

МОЛИТВА НА ПРОРОК ИСАИЈА – ЌЕ СЕ ПОСРАМАТ ОНИЕ ШТО ГО МРАЗАТ ТВОЈОТ НАРОД

МОЛИТВА НА ПРОРОК ИСАИЈА – ЌЕ СЕ ПОСРАМАТ ОНИЕ ШТО ГО МРАЗАТ ТВОЈОТ НАРОД

Слава. и сега: ПЕТТА песна Молитва на пророк Исаија (Исаија 26, 9-20) Сo душата своја се стремиме кон Тебе ноќе, и co духот свој ќе Те бараме искрено од рани зори; зашто, кога Твоите пресуди се извршуваат на земјата, тогаш жителите на светот се учат на правда. Ако нечесен биде помилуван, т...

ПОСТОИ САМО ЕДНО СРЕДСТВО – НЕПРЕСТАЈНА МОЛИТВА (одговори од Старецот)

ПОСТОИ САМО ЕДНО СРЕДСТВО – НЕПРЕСТАЈНА МОЛИТВА (одговори од Старецот)

Христос помеѓу нас! Bo врска co тебе, моја желба е да живееш co духовен живот и се’ што ти лежи на душа, се’ да искажеш заради Бога, за спасение на душата. „Внимавајте ако одите во опасност („живеете”, вели апостолот. И сета наша внимателност без Божјата благодат се разбива на парчиња, бид...

НЕПИСМЕНИТЕ МОИ ПИСМА НЕ МИ СЕ ДОПАЃААТ (Одговори на  Старецот)

НЕПИСМЕНИТЕ МОИ ПИСМА НЕ МИ СЕ ДОПАЃААТ (Одговори на Старецот)

11 февруари 1946 г. Најчесна во Господа! По Божја милост јас сум здрав; по ручекот околу 3 часот одам да сечам дрва. He ce плашам што при молитвата во тебе нема побожен трепет! Добро и спасоносно е што се присилуваш на молитва! Види, Лествица сл. 28, гл.29. He замислувај го Бога како многу...

Света Божествена Литургија во храмот „Свети Димитриј Солунски“ – Волонгонг, Сиднеј (Нов Јужен Велс)

Света Божествена Литургија во храмот „Свети Димитриј Солунски“ – Волонгонг, Сиднеј (Нов Јужен Велс)

На 31. 01. 2018, кога Светата Црква ги празнува +Свети Атанасиј Велики, архиепископ Алесандриски; +Свети Кирил Александриски; Свети Максим, архиепископ Влахозадпланински, вo црковната општина „Свети Димитриј Солунски“ – Волонгонг, старешината на храмот, ерејот Роберт Илијевски служеше Света Злат...

МОЛИТВАТА ДА НЕ ОДИ ВО ВЕТАР, НЕ ДА СЕ ВРШИ ТУКУ ДА СЕ ИЗВРШИ (Писма на Старецот)

МОЛИТВАТА ДА НЕ ОДИ ВО ВЕТАР, НЕ ДА СЕ ВРШИ ТУКУ ДА СЕ ИЗВРШИ (Писма на Старецот)

14 септември 1943 г. Христос помеѓу нас! Мала корист имаме ако само читаме и прашуваме како да се спасиме, но треба да почнеме да се трудиме, да работиме, да го чистиме своето срце од страстите. И вие сега знаете во што се состои духовниот живот. Вистински е часот да почнете! Господ нека ве...

Заштитникот на верата – г. Јосиф, митрополит Тетовско-гостиварски

Заштитникот на верата – г. Јосиф, митрополит Тетовско-гостиварски

Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Блажени се гонетите заради правда, бидејќи нивно е царството небесно! (Матеј 5,10) Драги браќа и сестри, Денес во храмот[1] посветен во негов спомен, дојдовме да го прославиме големиот заштитник на верата наша, дојдовме да му ја оддадеме заслужената чес...

Преподобен Антониј Велики

Преподобен Антониј Велики

"Преподобен Антониј Велики"На 30 јануари 2018 година, кога Црквата го прославува споменот на преподобниот Антониј Велики, Неговото високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф, во храмот на свети Димитриј во Крива Паланка служеше света Златоустова Литургија. На Света...

СОПРУЗИ, КОГА САМО БИ ГО ПОСЛУШАЛЕ АПОСТОЛОТ, БРАКОТ ЌЕ ВИ БИДЕ РАЈ (Св. Јован Златоуст – за бракот)

СОПРУЗИ, КОГА САМО БИ ГО ПОСЛУШАЛЕ АПОСТОЛОТ, БРАКОТ ЌЕ ВИ БИДЕ РАЈ (Св. Јован Златоуст – за бракот)

ЗА БРАЧНАТА ЉУБОВ Беседа 20 на Посланието на Св. Ап. Павле до Ефесјаните… Зошто Свети Апостол Павле говори дека мажот се соединува со жената, а не жената со мажот? Затоа што, кога ги наведува должностите од љубовта, тој ги упатува кон мажот. Зборувајќи за почитувањето, на жената ѝ вели дека...

МOЛИТВА НА АНА – МАЈКАТА НА ПРОРОК САМУИЛ -Да не се фали богатиот со богатството свое…

МOЛИТВА НА АНА – МАЈКАТА НА ПРОРОК САМУИЛ -Да не се фали богатиот со богатството свое…

ТРЕТА песна Молитва на Ана Мајката на пророк Самуил (1. Цар. 2, 1-10) И се молеше Ана и велеше: „Ми се зарадува срцето мое во Господ; се возвиши силата моја преку мојот Бог; широко се отвори устата Moja против моите непријатели, зашто се радувам поради спасението од Тебе. Никој не е така с...

БИ СЕ ЗАЧУДИЛ ТОЈ ДА ГИ ГЛЕДА СВОИТЕ ГРЕВОВИ, НАМЕСТО АНГЕЛИ (Писма на старецот до духовни чеда)

БИ СЕ ЗАЧУДИЛ ТОЈ ДА ГИ ГЛЕДА СВОИТЕ ГРЕВОВИ, НАМЕСТО АНГЕЛИ (Писма на старецот до духовни чеда)

3. 27 април 1940 г. Го добив твоето писмо. По Божја милост останав жив, иако спијам на легло од штици, спокоен сум во духот, дури и не мислам на Валаам, исто како и да не сум живеел таму. Го разбрав твоето писмо, бидејќи тоа е пишувано co чувства и jac ja почувствував силата на зборовите. В...

Смирение, смирение, смирение

Смирение, смирение, смирение

Од една страна го имаме фарисејот. Денес имаме многу предрасуди за него! Забораваме дека навистина, фарисеите биле најпочитуваните луѓе во општеството, затоа што припаѓале на еден посебен дел од верската заедница што живеела особено строг живот, од којшто произлегувале големи добродетели. И на...

Our Holy Father Antony the Great (30. 01)

Our Holy Father Antony the Great (30. 01)

Saint Anthony the Great is known as the Father of monasticism, and the long ascetical sermon in The Life of St Anthony by St Athanasius (Sections 16-34), could be called the first monastic Rule. He was born in Egypt in the village of Coma, near the desert of the Thebaid, in the year 251. His par...

Свети Антониј Велики

Свети Антониј Велики

Свети Антониј Велики се родил во Египет околу 254 година од благородни и богати родители, кои го воспитале во христијанската вера. На осумнаесет години тој останал без своите родители, сам со својата сестра, за која продолжил да се грижи. Еднаш тој одел кон црква и размислувал за светите...

ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦЕ СПАСИ НАС….

ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦЕ СПАСИ НАС….

Не треба во никој случај да ја отфрламе молитвата “Пресвета Богородице, спаси нас”, бидејќи пеејќи и воспевајќи ја со уста и срце, ние не бараме од Пречистата Владичица да нè спаси по сопствена сила и власт и по природно право, како што погрешно мислат некои, туку исползувајќи ја Својата б...