Света Божествена Литургија во манастирот „Свети Климент Охридски“ во Кинг Лејк, Мелбурн (Викторија)

Света Божествена Литургија во манастирот „Свети Климент Охридски“ во Кинг Лејк, Мелбурн (Викторија)

На крстот сета земја нека му се поклонува, преку него таа научи да Ти се поклонува Тебе, Слове. На 11. 03. 2018 година, во третата недела од Великиот пост – Крстопоклона недела, кога Светата Црква ги празнува свети Порфириј, епископ Гаски и светиот маченик Јован Калфа, во манастирот „Свети Кли...

Света Божествена Литургија во храмот „Свeта Петка“ во Рокдејл, Сиднеј (Нов Јужен Велс)

Света Божествена Литургија во храмот „Свeта Петка“ во Рокдејл, Сиднеј (Нов Јужен Велс)

На 11. 03. 2018 година, во третата недела од Великиот пост – Крстопоклона недела, кога Светата Црква ги празнува свети Порфириј, епископ Гаски и светиот маченик Јован Калфа, во црковната општина „Света Петка“ во Рокдејл, протојереј-ставрофор Ѓоргија Лапоски во сослужение на протојерејот Александ...

Света Божествена Литургија во храмот „Свeти Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, Мелбурн (Викторија)

Света Божествена Литургија во храмот „Свeти Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, Мелбурн (Викторија)

На 11. 03. 2018 година, во третата недела од Великиот пост – Крстопоклона недела, кога Светата Црква ги празнува свети Порфириј, епископ Гаски и светиот маченик Јован Калфа, во црковната општина „Свети Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, старешината на храмот, јерејот Климент Станковски слу...

Тајната на Крстот Христов  – Митрополит Наум / THE MYSTERY OF THE CROSS OF CHRIST  –  Metropolitan Naum of Strumica

Тајната на Крстот Христов  – Митрополит Наум / THE MYSTERY OF THE CROSS OF CHRIST – Metropolitan Naum of Strumica

„Ако некој сака да оди по Мене, нека се одрече од себе, нека го земе крстот свој и нека врви по Мене! Оти кој сака да ја спаси душата своја, ќе ја загуби; а кој ќе ја загуби душата своја заради Мене, тој ќе ја спаси“ (види: Матеј 16, 24–25; Лука 9, 23–24; Марко 8, 34–35). Светите апостоли Матеј,...

НАЈАВА ЗА КРАЈОТ  (Свети Нифонт го соопшти денот на својата смрт)

НАЈАВА ЗА КРАЈОТ (Свети Нифонт го соопшти денот на својата смрт)

НАЈАВА ЗА КРАЈОТ Еден ден, no отпустот во црквата, забележав како преподобниот отец е многу замислен. Седеше сам, молчалив, како самотна птица на покрив. Лицето одеднаш му се заруменуваше како ружа, а следниот момент му се помрачуваше. Hajпрвин ce насмевнуваше, а потоа стануваше сериозен. Б...

Каков е нашиот крст во животот

Каков е нашиот крст во животот

Во средината на Великиот пост светата Црква нè повикува на поклонување на чесниот крст Господов.  Постот е време за духовни подвизи, за самоиспитување, за покајание и за духовен живот. „Кој сака да врви по Мене, нека се одрече од себе, и нека го земе крстот свој и нека оди по Мене“ (Мк. 8:34). Т...

Митрополит Струмички Наум: Тајната на Крстот Христов (09.03.2018)

Митрополит Струмички Наум: Тајната на Крстот Христов (09.03.2018)

  Тајната на Крстот Христов (09.03.2018 10:02)„Ако некој сака да оди по Мене, нека се одрече од себе, нека го земе крстот свој и нека врви по Мене! Оти кој сака да ја спаси душата своја, ќе ја загуби; а кој ќе ја загуби душата своја заради Мене, тој ќе ја спаси“ (види: Матеј 16, 24–25; Лука 9,...

Златна монета

Златна монета

Пјотр Семјонович се врати од аптека со рецептите в рака: немаше доволно пари за лековите што му беа пропишани. А треба да се платат и сметките за станот со редовните поскапувања. Треба да се купат и зимски обувки. А големата желба – да отпатува кај синот и кај внуците, како и во село, кај своит...

Одрекувањето од болното себе – ТАЈНАТА НА КРСТОТ ХРИСТОВ – Митрополит Наум

Одрекувањето од болното себе – ТАЈНАТА НА КРСТОТ ХРИСТОВ – Митрополит Наум

Тајната на Крстот Христов (09.03.2018 10:02) „Ако некој сака да оди по Мене, нека се одрече од себе, нека го земе крстот свој и нека врви по Мене! Оти кој сака да ја спаси душата своја, ќе ја загуби; а кој ќе ја загуби душата своја заради Мене, тој ќе ја спаси“ (види: Матеј 16, 24–25; Лука...

Свети апостол Ананија / Saint Apostole Ananias of the Seventy

Свети апостол Ананија / Saint Apostole Ananias of the Seventy

Еден од седумдесетемина. Бил епископ во Дамаск. По Божјо јавување (Дела 9) го крстил Савле – апостолот на народите Павле. И покрај сите гонења, храбро го проповедал Евангелието, поради што бил каменуван и убиен  во градот Елевтеропол. Неговите свети мошти се пренесени во Дамаск, а подоцна во Цар...

Акатист во Третата Недела од Великиот пост во Виница

Акатист во Третата Недела од Великиот пост во Виница

Детали Родителска категорија: Вести Објавено: 09 Март 2018 Посети: 518 Акатист во Третата Недела од Великиот пост во Виница На 09. 03. 2018 година, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во Третата...

Петок од Третата седмица на Великиот пост

Петок од Третата седмица на Великиот пост

"Петок од Третата седмица на Великиот пост"На 9.03.2018 година, Неговото високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф, во митрополитскиот соборен храм на свети Никола во Куманово служеше Големо повечерие со Акатист на Пресвета Богородица....

Македонската православна богословија „Св. Климент Охридски“

Македонската православна богословија „Св. Климент Охридски“

Област: Општина Кисела Вода Регион: Скопско 3D Панорама Со возобновувањето на автокефалноста на Охридската архиепископија во лицето на Македонската православна црква, на Третиот црковно-народен собор, одржан во Охрид, во 1967 година, се донесува и Одлука за формирање на средно богословско у...

Повод 8. март, а ВО СЛАВА НА ЖЕНАТА ХРИСТИЈАНКА- СЕКОЈ ДЕН!

Повод 8. март, а ВО СЛАВА НА ЖЕНАТА ХРИСТИЈАНКА- СЕКОЈ ДЕН!

ВО СЛАВА НА ЖЕНАТА ХРИСТИЈАНКА- СЕКОЈ ДЕН! Кои беа жените Мироносици? Тие беа оние жени кои постојано Го следеа Христа во проповедта, беа со Него во најтешките моменти кога Он беше распнат на крстот, а тие беа и првите сведетели за Неговото воскресение (Марко 16). Со еден збор тие беа најве...

КАКО ДА ПРИФАТАМ? СЕКОЈА ПРОФЕСИЈА КАКО ДА МУ СЛУГУВА НА МАТЕРИЈАЛИЗМОТ! (На ваши прашања одговара отец Горан Стојчевски)

КАКО ДА ПРИФАТАМ? СЕКОЈА ПРОФЕСИЈА КАКО ДА МУ СЛУГУВА НА МАТЕРИЈАЛИЗМОТ! (На ваши прашања одговара отец Горан Стојчевски)

Прашање: Отец, суштински дилеми има ова писмо. Замолувам за одговор. Отец, се соочувам со кулминација на реакциите од своите ближни ( семејни и други), после моето да кажам, така преумување (метаноја) и ревносно загазување по патот на Православието и Вистината една. Секако, тоа не е ништо н...