Света Божествена Литургија во храмот „Свети Наум Охридски“ во Аделаид (Јужна Австралија)

Света Божествена Литургија во храмот „Свети Наум Охридски“ во Аделаид (Јужна Австралија)

 На 21. 01. 2018, во неделата по Богојавление, кога Светата Црква ги празнува Свети Григориј, епископ Охридски; Светите маченици Јулијан и Василиса; Преподобен Георгиј Хозевит и Света Домника, во црковната општина„Свети Наум Охридски“ во Аделаид, протојереј-ставрофор Ѓоргија Лапоски отслужи Свет...

Закхеј

Закхеј

Еве еден вечно жив и актуелен евангелски пример како човек, иако имајќи само почетна и несовршена вера, од преголема желба и копнеж да Го види Господ или да провери дали е Он, може да се откаже од својата човечка слава, знаејќи дека со својата постапка ќе изгледа смешен, или дури и споулавен, в...

КОГА ЧОВЕК ЌЕ СЕ РАЗБОЛИ…(Митрополит Антониј Сурошки)

КОГА ЧОВЕК ЌЕ СЕ РАЗБОЛИ…(Митрополит Антониј Сурошки)

За душевните и телесните болести Често ми поставуваат прашање за болестите – за телесните болести и особено, за душевните болести. Каков е ставот на Црквата за ова прашање? Како секој верник поединечно е должен да се однесува кон својата болест и кон болеста на своите најблиски? Во најголем...

Богојавление (Водици) во храмот „Свeти Никола“ во Перт (Западна Австралија)

Богојавление (Водици) во храмот „Свeти Никола“ во Перт (Западна Австралија)

Тропар на Богојавление Кога се крштеваше во Јордан, Господи, се објави поклонението на Света Троица. Зашто Родителот (Отецот) сведочеше за тебе, нарекувајќи Те возљубен Син; и Духот во вид на гулаб ја известуваше потврдата на зборот. Христе Боже, Кој се јави и светот го просвети, слава Ти. Tropa...

„Собор на Св. Јован Крстител“ во Штип

„Собор на Св. Јован Крстител“ во Штип

Детали Родителска категорија: Вести Објавено: 20 Јануари 2018 Посети: 886 „Собор на Св. Јован Крстител“ во Штип На 20. 01. 2018 година, „Собор на Св. Јован Крстител“, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г....

Богојавление во Кочани

Богојавление во Кочани

Детали Родителска категорија: Вести Објавено: 20 Јануари 2018 Посети: 1538 Богојавление во Кочани Истиот ден на 19. 01. 2018 година, денот на Крштевањето на Господ Исус Христос – Богојавление – Водици, во 12:00 часот на мостот...

Митрополит Струмички Наум - Закхеј (20.01.2018)

Митрополит Струмички Наум - Закхеј (20.01.2018)

Еве еден вечно жив и актуелен евангелски пример како човек, иако имајќи само почетна и несовршена вера, од преголема желба и копнеж да Го види Господ или да провери дали е Он, може да се откаже од својата човечка слава, знаејќи дека со својата постапка ќе изгледа смешен, или дури и споулавен,...

ЗАКХЕЈ – Митрополит Наум   (20.01.2018)

ЗАКХЕЈ – Митрополит Наум (20.01.2018)

Еве еден вечно жив и актуелен евангелски пример како човек, иако имајќи само почетна и несовршена вера, од преголема желба и копнеж да Го види Господ или да провери дали е Он, може да се откаже од својата човечка слава, знаејќи дека со својата постапка ќе изгледа смешен, или дури и споулаве...

Свето Богојавление – Водици

Свето Богојавление – Водици

"Свето Богојавление – Водици"На 19 јануари 2018 година, кога Црквата го слави Крштението Господово – Богојавление, во соборниот храм на Свети Димитриј во Крива Паланка, митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф служеше света Златоустова Литургија. Верниот народ на Литургијата се причес...

Водосвет во јавна куќа

Водосвет во јавна куќа

Свети Порфириј Капсокаливит Порано имавме обичај, на празникот Богојавление, да ги осветуваме домовите. Еднаш и јас отидов да правам водосвет. Тропав на вратите од куќите, ми отвораа и влегував внатре пеејќи „Во Јордање крештајуштусја Тебје Господи…“. Како што одев на улицата Мезонос, гле...

НАГРАДА ЗА МИЛОСТИНА (Свети Нифонт)

НАГРАДА ЗА МИЛОСТИНА (Свети Нифонт)

Еден ден (се затекнав и јас таму, со уште двајца или тројца луѓе) го посети во неговата ќелија еден друг брат, сакајќи да слушне полезен збор. По вообичаеното целивање, посетителот седна и го запраша преподобниот: – Те молам, оче, кажи ми каква е наградата за оние што го делат своето богат...

Богојавление (Водици) во храмот „Свети Јован Крстител“ во Џилонг (Викторија)

Богојавление (Водици) во храмот „Свети Јован Крстител“ во Џилонг (Викторија)

Тропар на Богојавление Кога се крштеваше во Јордан, Господи, се објави поклонението на Света Троица. Зашто Родителот (Отецот) сведочеше за тебе, нарекувајќи Те возљубен Син; и Духот во вид на гулаб ја известуваше потврдата на зборот. Христе Боже, Кој се јави и светот го просвети, слава Ти. Tropa...

Богојавление во Штип

Богојавление во Штип

Детали Родителска категорија: Вести Објавено: 19 Јануари 2018 Посети: 843 Богојавление во Штип На 19. 01. 2018 година, денот на Крштевањето на Господ Исус Христос – Богојавление – Водици, во сите храмови во Брегалничката епарх...

Богојавление (Водици) во храмот „Свeта Недела“ во Голд Кост (Квинзланд)

Богојавление (Водици) во храмот „Свeта Недела“ во Голд Кост (Квинзланд)

Тропар на Богојавление Кога се крштеваше во Јордан, Господи, се објави поклонението на Света Троица. Зашто Родителот (Отецот) сведочеше за тебе, нарекувајќи Те возљубен Син; и Духот во вид на гулаб ја известуваше потврдата на зборот. Христе Боже, Кој се јави и светот го просвети, слава Ти. Tropa...

Богојавление во храмот „Свeти Никола“ во Кабрамата, Сиднеј (Нов Јужен Велс)

Богојавление во храмот „Свeти Никола“ во Кабрамата, Сиднеј (Нов Јужен Велс)

Тропар на Богојавление Кога се крштеваше во Јордан, Господи, се објави поклонението на Света Троица. Зашто Родителот (Отецот) сведочеше за тебе, нарекувајќи Те возљубен Син; и Духот во вид на гулаб ја известуваше потврдата на зборот. Христе Боже, Кој се јави и светот го просвети, слава Ти. Tropa...