Архиепископско послание за Рождество Христово – 2017/2018

Архиепископско послание за Рождество Христово – 2017/2018

† СТЕФАН ПО МИЛОСТА БОЖЈА АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ, ЗАЕДНО СО СВЕТИОТ АРХИЕРЕЈСКИ СИНОД, ПО ПОВОД БОЖИКНИТЕ ПРАЗНУВАЊА, ИСПРАЌА МИР И БЛАГОСЛОВ ОД БОГА ДО СВЕШТЕНОСЛУЖИТЕЛИТЕ, МОНАШТВОТО И ДО СИТЕ ЧЕДА НА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА Христос се раѓа, славете Го;  Христос доаѓа од н...

Нов парохиски свештеник во Црковната општина „Свети Никола “ во Кабрамата, Сиднеј (Нов Јужен Велс)

Нов парохиски свештеник во Црковната општина „Свети Никола “ во Кабрамата, Сиднеј (Нов Јужен Велс)

  Со благослов на надлежниот архиереј на Австралиско – сиднејската епархија, Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Дебарско – кичевски и Администратор Австралиско – сиднејски г. Тимотеј, во мисија на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија на Австралиско тло, односно во А...

Навечерие на Рождество Христово: Царски часови

Навечерие на Рождество Христово: Царски часови

Во Навечерието на Рождеството Христово – Бадник, наутро се служат Великите (наречени и Царски) часови. Кога Божик се празнува во сабота или недела, оваа служба се пренесува во петок наутро. на првиот час 303 зач., Евр. 1,1-12 Бог, Кој во старо време, откако многупати и на многу начини им збор...

Прв дел: ЕЛЕМЕНТИ НА ПРАВОСЛАВНАТА АНТРОПОЛОГИЈА И ТЕОЛОГИЈА

Прв дел: ЕЛЕМЕНТИ НА ПРАВОСЛАВНАТА АНТРОПОЛОГИЈА И ТЕОЛОГИЈА

I. ШТО Е УМОТ НА ЧОВЕКОТ? Терапијата на човековата душа е главната грижа на Православната Црква. Црквата секогаш го исцелувала просторот на душата. Таа има констатирано, од еврејското предание и од Самиот Христос и од апостолите, дека во просторот на физичкото срце функционира нешто, што От...

ТАА ВЕЧЕР БОГ МИ ЈА ПОКАЖА ЗЛОБАТА НА САТАНАТА – Старец Јосиф

ТАА ВЕЧЕР БОГ МИ ЈА ПОКАЖА ЗЛОБАТА НА САТАНАТА – Старец Јосиф

Немој да се чудиш, чедо мое, зашто тоа се случува со монасите. Монашкиот живот е непрестајно мачеништво. Најслаткиот Исус го спознаваш во тешкотиите. Штом го побараш, Тој ќе ти испрати тешкотија, а Неговата љубов се наоѓа на средината од страдањата. Тој ти покажува малку мед, а под него се...

ТИ НЕ САКАШ ДА ГРЕШИШ, А ГРЕШИШ ТЕШКО..( Писмата на валаамскиот старец)

ТИ НЕ САКАШ ДА ГРЕШИШ, А ГРЕШИШ ТЕШКО..( Писмата на валаамскиот старец)

Добро е што се вежбаш во Исусовата молитва. Светите отци молитвата ја нарекувале Царица на христијанските добродетели, бидејќи таа ги привлекува и останатите добродетели. Но, колку е молитвата возвишена, толку и труд бара. Преподобниот Агатон вели: „Молитвата до последниот здив е поврзана с...

Митрополит Струмички Наум - Потсетник (04.01.2018)

Митрополит Струмички Наум - Потсетник (04.01.2018)

Секоја година, околу Божикните празници на површина излегуваат одредени недоумици околу нивното правилно чествување. За да нема многу забуни околу оваа проблематика, еве еден ориентир според кој и најнеинформираните верници можат да се управуваат. Ориентирот е причестувањето со Светите Т...

Акатист на свети Наум Охридски чудотворец

Акатист на свети Наум Охридски чудотворец

Кондак 1. Избран чудотворче, и посебен на Христа угоднику, кој на сите верни им излеваш исцеление и неистечиво море од чуда, од љубов те фалиме, преподобен Науме; имајќи слобода пред Бога, од сите беди ослободи нè за да ти воскликнуваме: Радувај се, преподобен Науме, охридски чудотворче!...

ЧЕТИРИ ЗАВЕТА НА СВЕТИ НАУМ

ЧЕТИРИ ЗАВЕТА НА СВЕТИ НАУМ

Еден ден пред Божиќ кога свети Наум ја беше завршил Светата литургија во манастирот и ги беше пречестил монасите и народот, почувствувал дека му се приближува разделбата од овој свет. Гледајќи го монасите неговото бледо лице, од кој излегувала некоја блага светлост, почувствувале во своит...

Свети Никифор Лепрозниот

Свети Никифор Лепрозниот

Пред неколку години (2012 год.), од страна на Цариградската патријаршија, преподобниот Никифор беше впишан во диптихот на светители на Светата православна црква. Токму 4/17 јануари е одреден за ден, во кој ќе се слави неговиот спомен. Но кој всушност е свети Никифор Лепрозниот? Преподобни...

ПОУКА ОД ПРЕПОДОБЕН СИЛУАН АТОНСКИ

ПОУКА ОД ПРЕПОДОБЕН СИЛУАН АТОНСКИ

Душата што е грешна, заробена од страстите, не може да има мир и да се радува во Господ дури и кога би владеела со сите богатства на светот, дури и кога би царувала над целиот свет. Ако на цар, кој весело царува и седи на престол во целата своја слава, одеднаш му речат: ,,Цару ти сега ќе у...

Кога се бориме со блудните помисли

Кога се бориме со блудните помисли

Кога се бориме со блудните помисли, треба да се однесуваме како човек кој минува покрај кафеана, и кој го чувствува мирисот на месото што се приготвува, и до него допира чадот од скарата; ако сака да влезе во кафеаната, тој е слободен да влезе и да се нагости, дури и да се прејаде, но оној што...

ОПСЕДНАТИТЕ ОД ДЕМОН РЕАГИРААТ НА СЕ` ШТО Е СВЕТО (Старец Пајсиј)

ОПСЕДНАТИТЕ ОД ДЕМОН РЕАГИРААТ НА СЕ` ШТО Е СВЕТО (Старец Пајсиј)

Старче, како некој може да го разликува оној што е опседнат со демони од оној кој е психички болен? – Па, тоа и најобичниот, најнеискусниот лекар може да го разбере. Сите оние кои се опседнати со некој демон, кога ќе се најдат во близина на нешто свето, почнуваат да се тресат. Тоа е несобо...

Торжествена прослава на споменот на светиот маченик Игнатиј Богоносец и на преподобниот Јован Кронштадски во манастирот „Свети Климент Охридски“ во Кинг Лејк, Мелбурн (Викторија)

Торжествена прослава на споменот на светиот маченик Игнатиј Богоносец и на преподобниот Јован Кронштадски во манастирот „Свети Климент Охридски“ во Кинг Лејк, Мелбурн (Викторија)

 На 02. 01. 2018, кога Светата Црква го празнува Светиот свештеномаченик Игнатиј Богоносец; Свети Данило, архиепископ Српски; Свети праведен Јован Кронштатски, во манастирот „Свети Климент Охридски“ во Кинг Лејк, игуменот на манастирот, архимандритот Гаврил (Галев) отслужи Света Златоустова Литу...