Света Архиерејска Литургија за Воскресение Христово во храмот „Света Петка“ во Рокдејл, Сиднеј (Нов Јужен Велс)

Света Архиерејска Литургија за Воскресение Христово во храмот „Света Петка“ во Рокдејл, Сиднеј (Нов Јужен Велс)

Иако во гроб слезе, Безсмртен, но силата на адот ја разурна, и воскресна, како победник, Христе Боже, Ти што на жените мироносици им рече: радувајте се! и на Твоите апостоли мир дарувајќи им, на паднатите им даваш Воскресение. На 08. 04. 2018 година,  во црковната општина „Света Петка“ во Рокде...

Воскресение Христово во  храмот „Свети Никола“ во Кабрамата, Сиднеј (Нов Јужен Велс)

Воскресение Христово во  храмот „Свети Никола“ во Кабрамата, Сиднеј (Нов Јужен Велс)

Aнгелот ѝ викна на Благодатната: „Чиста Дево, радувај се! И ќе повторам: Радувај се! Твојот Син воскресна тридневен од гробот и мртвите ги воскресна.“ Народи, веселете се! (Пасхална стихира) На 08. 04. 2018 година,  во црковната општина „Свети Никола“ во Кабрамата, старешината на храмот презвит...

ХРИСТОС ВОСКРЕСНА! – Архимандрит Гаврил (Галев) / CHRIST IS RISEN! – Father Gavril (Galev)

ХРИСТОС ВОСКРЕСНА! – Архимандрит Гаврил (Галев) / CHRIST IS RISEN! – Father Gavril (Galev)

Воскресението е светлина. Кога ќе речеме воскресение, нас едноставно не асоцира на светлина. Велигденскиот поздрав, Христос воскресна! Навистина воскресна! е пренесување на светлината Христова. Изрекувајки го овој поздрав ние ја сведочиме светлината. За да ја сведочиме таа светлина треба живо да...

Митрополит Струмички Наум: Деца на Светлината (07.04.2018)

Митрополит Струмички Наум: Деца на Светлината (07.04.2018)

Деца на Светлината (07.04.2018 10:45)              Секоја година на Велигден нам, на сите православни христијани, ни е овозможено Христовото Воскресение да стане и наше лично и наше соборно (заедничко) воскресение; Христовото Воскресение да стане наше суштинско ослободување од ропс...

Митрополит Наум: ДЕЦА НА СВЕТЛИНАТА

Митрополит Наум: ДЕЦА НА СВЕТЛИНАТА

Секоја година на Велигден нам, на сите православни христијани, ни е овозможено Христовото Воскресение да стане и наше лично и наше соборно (заедничко) воскресение; Христовото Воскресение да стане наше суштинско ослободување од ропството, па дури и од фаталното и одлучувачко влијание на стра...

Најмладите членови на МПЦО  „Свети Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг учествуваа во бојадисувањето на велигденските јајца

Најмладите членови на МПЦО  „Свети Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг учествуваа во бојадисувањето на велигденските јајца

На 07. 04. 2018 година, во Светата и Велика сабота од Страсната седмица, кога Светата Црква си спомнува и за Благовештението на Пресвета Богородица, во црковната општина „Свети Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, во организација на старешината на храмот презвитерот Климент Станковски се одр...

Велика сабота во храмот „Свети Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, Мелбурн (Викторија)

Велика сабота во храмот „Свети Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, Мелбурн (Викторија)

Попусто го чуваш гробот, стражо, Зашто тој не може да го задржи самиот Живот   На 07. 04. 2018 година, во Светата и Велика сабота од Страсната седмица, кога Светата Црква си спомнува и за Благовештението на Пресвета Богородица, во црковната општина „Свети Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг,...

Велика сабота во храмот „Света Петка“ во Рокдејл, Сиднеј (Нов Јужен Велс)

Велика сабота во храмот „Света Петка“ во Рокдејл, Сиднеј (Нов Јужен Велс)

„Воскресни Боже, суди ѝ  на земјата, зашто Ти владееш над сите народи“   На 07. 04. 2018 година, во Светата и Велика сабота од Страсната седмица, кога Светата Црква си спомнува и за Благовештението на Пресвета Богородица, во црковната општина „Света Петка“ во Рокдејл, старешината на храмот през...

Света Архиерејска Литургија во храмот „Свети Никола“ во Кабрамата, Сиднеј (Нов Јужен Велс)

Света Архиерејска Литургија во храмот „Свети Никола“ во Кабрамата, Сиднеј (Нов Јужен Велс)

Во гробот телесно, во адот со душата како Бог, во рајот со разбојникот, и на Престолот Си бил Христе со Отецот и Духот, сè исполнувајќи, Неопислив   На 07. 04. 2018 година, во Светата и Велика сабота од Страсната седмица, кога Светата Црква си спомнува и за Благовештението на Пресвета Богородица...

Василиева Литургија на Велика Сабота

Василиева Литургија на Велика Сабота

"Василиева Литургија на Велика Сабота"На Велика Сабота (7 април 2018 година, кога се слави и Благовештението на Пресветата Владичица наша Богородица и Секогашдева Марија), во митрополитскиот соборен храм на свети Никола во Куманово митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф служеше Боже...

Утрена богослужба и Оплакување Христово во храмот „Успение на Пресвета Богородица“ во Сиденхам (Викторија)

Утрена богослужба и Оплакување Христово во храмот „Успение на Пресвета Богородица“ во Сиденхам (Викторија)

На 06. 04. 2018 година,  во навечерието на светата и Велика Сабота од Страсната седмица, во црковната општина „Успение на Пресвета Богородица“ во Сиденхам, старешината на храмот протојереј-ставрофор Ефтим Бетински отслужи Утрена богослужба на која, пред гробот и Христовата плаштаница, беа испеан...

Утрена богослужба и Оплакување Христово во храмот „Свети Никола“ во Перт (Западна Австралија)

Утрена богослужба и Оплакување Христово во храмот „Свети Никола“ во Перт (Западна Австралија)

На 06. 04. 2018 година,  во навечерието на светата и Велика Сабота од Страсната седмица, во црковната општина „Свети Никола“ во Перт, старешината на храмот протојереј Станко Јовановски отслужи Утрена богослужба на која, пред гробот и Христовата плаштаница, беа испеани Статиите на Оплакувањето Хр...

Утрена богослужба со Чин на погребение во Крива Паланка

Утрена богослужба со Чин на погребение во Крива Паланка

"Утрена богослужба со Чин на погребение во Крива Паланка"На 6 април 2018 година, во храмот на свети Димитриј во Крива Паланка, митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф служеше великосаботна Утрена богослужба со Чинот Погребение на Господ наш Исус Христос....

Известување за пристигнувањето на благодатниот оган во Р. Македонија

Известување за пристигнувањето на благодатниот оган во Р. Македонија

По повод утрешното пристигнување на благодатниот оган во нашата држава, МПЦ информира подетално: Возљубени, Ве информираме дека благодатниот оган за којшто беше најавено во јавноста дека од Ерусалим преку Софија годинава ќе биде пренесен и во Р. Македонија, се очекува да пристигне на Меѓуна...

Оплакување Христово – Велики Петок

Оплакување Христово – Велики Петок

Детали Родителска категорија: Вести Објавено: 06 Април 2018 Посети: 434 Оплакување Христово – Велики Петок На 06. 04. 2018 година, Велики Петок, во 18 – часот, во Соборниот храм Свети Николај во Штип, Неговото Високопреосвеш...