Вечерна и промоција на книгата “100 – години од постоењето на црквата Св. вмч. Георгиј“ во Кочани

Вечерна и промоција на книгата “100 – години од постоењето на црквата Св. вмч. Георгиј“ во Кочани

Детали Родителска категорија: Вести Објавено: 19 Ноември 2017 Посети: 1155 Вечерна и промоција на книгата “100 – години од постоењето на црквата Св. вмч. Георгиј“ во Кочани На 18. 11. 2017 година, 24 – та Недела по Педесетница...

Дваесет и четврта недела по Педесетница

Дваесет и четврта недела по Педесетница

"Дваесет и четврта недела по Педесетница"На 19.11.2017 година, во Дваесет и четвртата недела по Педесетница, кога Црквата го слави споменот на светиот Павле Цариградски, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф, служеше Света Златоустова Литургија во мит...

Митрополит Струмички Наум - Скриена демонизираност (11.11.2017 )

Митрополит Струмички Наум - Скриена демонизираност (11.11.2017 )

Бесомачениот што Христос го исцели побара да оди по Него, а локалните жители останаа без Него затоа што не Го примија, или поточно, побараа да си оди од нивниот крај. Ова евангелско четиво (види: Лука 8, 26–39) покажува дека бесомачените можат полесно да бидат исцелени, бидејќи тие, потполно о...

Беседа на светиот праведен Јован Кронштатски  за Божествената Литургија

Беседа на светиот праведен Јован Кронштатски за Божествената Литургија

  Драги мои, сега ќе ви кажам за Божествената Литургија. Ако се соберат богатствата од сиот свет и се стават во една чаша на вага, а на другата- Божествената Литургија, тогаш чашата на Божествената Литургија ќе ја надмине скалата. Само што човекот не разбира, какво богатство тој има, се до...

Делегација од Австралиско – сиднејската епархија присуствуваше на премиерата на духовниот концерт „Цела ноќ бдение“

Делегација од Австралиско – сиднејската епархија присуствуваше на премиерата на духовниот концерт „Цела ноќ бдение“

Во Австралиско – новозеландската епархија на Руската Задгранична православна црква, со благослов на Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот г. Иларион, Прв ерарх на Руската Задгранична Црква, Митрополит на Њујорк и Источна Америка и Архиепископ Австралиско – сиднејски, како и со благослов н...

Свети бесребреници и чудотворци Козма и Дамјан

Свети бесребреници и чудотворци Козма и Дамјан

(1/14 ноември) Светите бесребреници Козма и Дамјан биле браќа, родум од Азија. Нивниот татко бил многубожец, а мајка им по име Теодотија – христијанка. По смртта на нејзиниот маж останала вдовица, која што своето време го поминувала во усрдно служење на Христа, посветувајќи го целиот свој живот...

Исцеление на демонизираниот човек во Гадара

Исцеление на демонизираниот човек во Гадара

Недела 23 по Педесетница Лука 8, 26-39/шеста недела на Лука Евангелието е еден вид огледало, во кое се огледуваме себеси, и гледајќи се во него, се дотеруваме внатрешно. Како што секоја куќа има огледало, така треба секоја куќа да има и Евангелие, кое сите ќе го читаат редовно и според него „ќе с...

Скриена демонизираност/Hidden demonization

Скриена демонизираност/Hidden demonization

Бесомачениот што Христос го исцели побара да оди по Него, а локалните жители останаа без Него затоа што не Го примија, или поточно, побараа да си оди од нивниот крај. Ова евангелско четиво (види: Лука 8, 26–39) покажува дека бесомачените можат полесно да бидат исцелени, бидејќи тие, потполно обз...

Житие на светиот и блажен Теофил Киевски, јуродив заради Христа

Житие на светиот и блажен Теофил Киевски, јуродив заради Христа

Роден е во 1788 година, во свештеничко семејство. На крштението го добил името Тома. Кога бил бебе не сакал да прима мајчино млеко, па за да не умре, мајка му му давала каша од репка и морков. Суеверните соседки ја наговарале мајката дека детето не е нормално. Мајката се ожесточила против бебето,...

Игуменот Гаврил (Галев) беше произведен во Архимандритски чин

Игуменот Гаврил (Галев) беше произведен во Архимандритски чин

На 10. 11. 2017 година, кога Светата Црква го слави споменот на светата Параскева Икониска, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Струмички г. Наум во сослужение на Неговото Високопреосвештенство митрополитот Тетовско – гостиварски г. Јосиф и на надлежниот епархиски архиереј на Кумановско...

Житие на свети Димитриј Нови Басарабов

Житие на свети Димитриј Нови Басарабов

Преподобниот Димитриј е роден во селото Басарабово, кое се наоѓа на 8-9 километри од градот Русе во Бугарија. Според некои извори живеел во XIII век, а според други се упокоил во 1685 година. Според верзијата на преп. Пајсиј Хиландарски тој бил обичен верник. Живеел едноставен живот. Засадил малк...

Потресно чудо на свети Димитриј Басарабов, закрилникот на Букурешт

Потресно чудо на свети Димитриј Басарабов, закрилникот на Букурешт

Едно чудо на преподобниот Димитриј, за кое сведочи Алексиј И. (53 години), специјалист хирург и гинеколог, и ја објаснува чудесната интервенција на светителот во неговиот живот. „Јас сум хирург-гинеколог околу две децении и голем дел од мојот живот го поминав мирно и богато! Од 1999 година мојот...

Свети великомаченик Димитриј Солунски

Свети великомаченик Димитриј Солунски

"Свети великомаченик Димитриј Солунски"На 8.11.2017 година, кога Црквата го прославува светиот великомаченик Димитриј Солунски, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф, служеше Света Златоустова Литургија во храмот на свети Димитриј Солунски во Крива Па...

„Св. вмч. Димитриј“ – Патрон и Заштитник на Општина Зрновци

„Св. вмч. Димитриј“ – Патрон и Заштитник на Општина Зрновци

Детали Родителска категорија: Вести Објавено: 08 Ноември 2017 Посети: 2082 „Св. вмч. Димитриј“ – Патрон и Заштитник на Општина Зрновци На 08. 11. 2017 година, Св. вмч. Димитриј Солунски – Митровден, Патрон и Заштитник на Општи...