ЗА БЛУДНАТА СТРАСТ – Отец Пимен

ЗА БЛУДНАТА СТРАСТ – Отец Пимен

За блудната страст – Митрополит Европски Пимен Ниeдна страст нe сe пoбeдува бeз гoлeма бoрба. Блудната страст oтцитe ја нарeклe смрт. Кoга блудникoт ќe сe спаси oд блудната страст какo да вoскрeснал oд мртвитe. Кај oниe кoи живeат вo свeтoт блудната страст сe разгoрува, главнo, oд видувањe,...

Да не бидеме како оние “праведници” кои  сакале да го убијат Христос!  (Архимандрит Гаврил  Галев –  Неделата на  раслабениот)

Да не бидеме како оние “праведници” кои сакале да го убијат Христос! (Архимандрит Гаврил Галев – Неделата на раслабениот)

=Овој историски настан од животот на Богочовекот Исус обработува многу прашања од православната симболика и животот на човекот, воопшто. Најнапред, во него се разгледува темата за смислата и споредбата помеѓу стариот и новиот завет. Потоа, бањата ја означува светата тајна крштение, преку ко...

Скапана дуња

Скапана дуња

Advertisements Published by Ортодоксија и Ортопраксија Православен христијанин View all posts by Ортодоксија и Ортопраксија Април 30, 2018 Поуки, Све...

Недела на раслабениот

Недела на раслабениот

"Недела на раслабениот"На 29 април 2018 година (Недела на раслабениот), во храмот на свети Јован Крстител во Кратово, митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф служеше Света Златоустова Литургија. На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни....

За светоста на Гаврил Светогорецот – Епископот Велички(Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Стефан)

За светоста на Гаврил Светогорецот – Епископот Велички(Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Стефан)

Свет на земјата – Светител на небото Човекот, како Божјо создание, нема друга причина за своето постоење освен – светоста!  Светоста е и целта и смислата на човековиот живот. Но светоста, не е некоја апстрактна и безлична идеја, не е некаква етичка категорија. Светоста е суштински начин на...

Ангелите не се молат за да добијат нешто! (Повеќе ќе се молиме за другите отколку за себеси) Старец Порфириј

Ангелите не се молат за да добијат нешто! (Повеќе ќе се молиме за другите отколку за себеси) Старец Порфириј

Кога се молиме за другите, да велиме: „Господи Исусе Христе, помилуј ме” Молете се за Црквата, за светот, за сите луѓе. Целото христијанство е внатре во молитвата. Ако се молите само за себеси, тоа крие себичност. А, кога се молите за Црквата, тогаш во Црквата сте и вие. Во Црквата Христос...

Христовиот човек претвора се’ во молитва

Христовиот човек претвора се’ во молитва

Христовиот човек претвора се’ во молитва Сите наши проблеми, материјални, телесни, секакви, да My ги полагаме на Бога. Како што велиме во Божествената литургија, „…и сиот наш живот на Христа Бога да My го предадеме”. Господи, целиот наш живот Тебе Ти го препуштаме. Како сакаш Ти. „Нека биде...

Што означува секој збор од молитвата „Господи Исусе Христе, помилуј ме…“

Што означува секој збор од молитвата „Господи Исусе Христе, помилуј ме…“

… Има ли нешто поубаво одошто секој миг да се моли Христос и да се изговара Неговото Свето име co овие глинени усни? Постои ли поголема чест? Bo тие зборови е содржана целата наша вера. Велејќи ‘ГОСПОДИ’, ние веруваме дека сме слуги Божји и дека Тој е нашиот господар. Co тоа My укажуваме по...

ЗА РАСЛАБЕНИОТ   (Синаксар на четврта недела по Пасха)

ЗА РАСЛАБЕНИОТ (Синаксар на четврта недела по Пасха)

Синаксар на четврта недела по Пасха, за раслабениот Стихови: Во Овчата бања, Христос со еден збор, како мудар лекар, го исцели раслабениот. Во тој ден, четврта недела по Пасха, правиме спомен на раслабениот (парализираниот) и, како што прилега, празнуваме едно чудо што го направи Господ Бог...

ДА БИДЕМЕ КАКО ДЕЦА – рекол Господ (Кои работи им се својствени на децата?) Авва Исаиј

ДА БИДЕМЕ КАКО ДЕЦА – рекол Господ (Кои работи им се својствени на децата?) Авва Исаиј

“Секој роден од Бога не греши, но родениот од Бога се пази, и лукавиот не се допира до него” (1. Jов. 5, 18), “Бидејќи е роден од Бога” (1. Jов. 3, 9), како што рекол Он во Евангелието: “Ако не се повратите и не бидете како деца, нема да влезете во царството небесно” (Матеј 18,3) и: “Како н...

Митрополит Струмички Наум: Уво не ми чуе... (28.04.2018)

Митрополит Струмички Наум: Уво не ми чуе... (28.04.2018)

Уво не ми чуе... (28.04.2018 08:26)Евангелското четиво од Неделата на раслабениот (види: Јован 5, 1–15) е полно со симболика.            Постои симболика на Светото Крштение: бањата Витезда во која луѓето оздравувале од каква било болест и да боледувале, и колку и да била таа долготрајна и неи...

Каење и покајание

Каење и покајание

Кога размислувам за мојата огревовеност, во мене се јавува каење (раскајување). Значи, не станува збор за покајание (метаноја), туку каење. Покајанието е дар на Светиот Дух. Бог ќе ми даде покајание. На пример, си сторил нешто и си велиш „Оф леле! Што направив? Зошто не го послушав старецот? Се...

Промоција на книгата „Моето детство“ – Марков манастир

Промоција на книгата „Моето детство“ – Марков манастир

Почитувани, Со благослов на Неговото Блаженство, Архиепископ Охридски и Македонски г. г. Стефан, излезе од печат книгата за деца „Моето детство“, чијшто автор е Илијана Илкова, Игуманијата на Марков манастир. Приказната во ова полезно четиво за деца ни ја објаснува потребата на детстското с...

Поради што осиромаши љубовта на христијаните? (ХРИСТИЈАНСТВОТО – РЕЛИГИЈА НА ЉУБОВТА)

Поради што осиромаши љубовта на христијаните? (ХРИСТИЈАНСТВОТО – РЕЛИГИЈА НА ЉУБОВТА)

Архимандрит Рафаил Карелин Зошто христијаните ја губат љубовта? ✤✣✤ ХРИСТИЈАНСТВОТО – ТОА Е РЕЛИГИЈА НА ЉУБОВТА! Бог на светот му се открива како Љубов. Христијанството – тоа е пожртвувана љубов. Овде Бог го утврдува принципот на вечното постоење како љубов, со тоа што Самиот Себе се принес...

АКАТИСТ КОН ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА (Кој секој ден го чита Акатистистот, Богородица нема да го остави сам ни сега, ниту на судот.)

АКАТИСТ КОН ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА (Кој секој ден го чита Акатистистот, Богородица нема да го остави сам ни сега, ниту на судот.)

„Акатистот се чита во повеќе прилики, а не само во постот. Светогорското предание вели дека Пресвета Богородица им се јавила на повеќе светогорци и им објавила дека, оние кои секој ден ќе го читаат нејзиниот акатист, таа нема да ги остави сами ниту во овој живот, ниту на судот, туку Самата...