Недела 11 – та по Педесетница во Лесново

Недела 11 – та по Педесетница во Лесново

Детали Родителска категорија: Вести Објавено: 21 Август 2017 Посети: 986 Недела 11 – та по Педесетница во Лесново На 20. 08. 2017 година, Недела 11 – та по Педестница, преп. мч. Дометиј, св. мч – ци. Марин и Астериј, преп. Ор,...

Преображение во Штип

Преображение во Штип

Детали Родителска категорија: Вести Објавено: 19 Август 2017 Посети: 576 Преображение во Штип На 19. 08. 2017 година, кога Светата Православна Црква го празнува Преображението на Господа Исуса Христа, Неговото Високопреосвеште...

Ограда против демоните: молитва и пост

Ограда против демоните: молитва и пост

Кога дојдоа при народот, пристапи кон Него еден човек, кој падна на колена и рече: „Господи, смилувај се на мојот син, зашто при нов месец го фаќа бес и се мачи многу; често паѓа во оган и често – во вода; го одведов при Твоите ученици, но тие не можеа да го излекуваат.” А Исус одговори и рече:...

Беседа за исцелувањето на двајцата слепи и немиот

Беседа за исцелувањето на двајцата слепи и немиот

Денешното евангелие е за исцелувањето на двајца слепи и на некој нем човек. Господ Исус Христос штотуку го извршил големото чудо со воскреснувањето на ќерката на началникот на синагогата Јаир, и се враќал во куќата каде што престојувал „во својот град,“ во Капернаум. Двајца слепи се приближиле д...

Митрополит Тимотеј: „По повод големиот Јубилеј 50 години од одржувањето на Третиот Црковно-народен собор

Митрополит Тимотеј: „По повод големиот Јубилеј 50 години од одржувањето на Третиот Црковно-народен собор

  Во името на Отецот и Синот и Св. Дух. Драги браќа и сестри, Св. Кипријан Картагински вели: „Каде што е епископот таму е и Црквата". Оваа доктрина е развивана во долгата дваесетвековна традиција на Христовата црква. Но, истата се дополнува, односно, каде што е народот, возглавуван од...

Света великомаченичка Недела

Света великомаченичка Недела

Во времето на христоборните цареви Диоклецијан и Максимијан во Анадолија живееја две побожни стари души, Доротеј и Евсевија. Беа побожни христијани, богати, но и бездетни. Со непрестајна молитва испросија од Бога едно чедо, оваа Света Недела. Таа од детството Му се посвети себеси на Бога, воздрж...

Славчо Костадиновски: ШЕСТА НЕДЕЛА ПО ПЕДЕСЕТНИЦА (16.07.2017)

Славчо Костадиновски: ШЕСТА НЕДЕЛА ПО ПЕДЕСЕТНИЦА (16.07.2017)

Овој ден го празнуваме чудото на нашиот Спасител Господ Исус Христос, што го направил над слепородениот. И во ова чудо, Спасителот ја користел водата како лек, слично со жената самарјанка и раслабениот. Христос му рекол на слепиот, кој бил таков и роден, да отиде во бањата Силоам и да се измие за да...

Митрополит Тетовско - гостиварски Јосиф: „Нека дојдат младите да ја љубат Црквата“ (16.07.2017)

Митрополит Тетовско - гостиварски Јосиф: „Нека дојдат младите да ја љубат Црквата“ (16.07.2017)

  Драги браќа и сестри, Целокупната евангелска историја е исполнета со разни чуда и дела на Божјата љубов кон нас – неговите чеда. Токму за тоа ни говори и  денешното евангелие од коеслушнавме за чудото, кое нашиот Спасител Господ Исус Христос го извршил со фатениот (парализираниот) во гр...

Беседа за гергесинците и битовото Христијанство

Беседа за гергесинците и битовото Христијанство

И кога пристигна на другата страна во земјата Гергесинска, Го сретнаа двајца бесни, излегле од гробиштата; беа толку лоши што не смееше никој да мине по тој пат. И ете, извикаа и рекоа: „Што имаш со нас Ти, Исусе, Сине Божји! Зар си дошол тука предвреме да нè мачиш?” А далеку од нив пасеше голем...

Кирил Фидански - Беседа  посветена на св. Наум Охридски (03.07.2017)

Кирил Фидански - Беседа посветена на св. Наум Охридски (03.07.2017)

Во името на Отецот, Синот, и Светиот Дух. Како да го прославам нашиот духовен отец, и нашиот молитвеник и застапник пред престолот на Бога? Ваше блаженство,                                                                                                                                         &...

Верата на стотникот треба да е и наша вера

Верата на стотникот треба да е и наша вера

А кога влезе Исус во Капернаум, се приближи до Него еден стотник и Го молеше говорејќи: Господи, слугата мој лежи дома фатен и многу страда.Исус му рече: „Ќе дојдам и ќе го излекувам.” А стотникот одговори и рече: „Господи, не сум достоен да влезеш под мојот покрив; но кажи само збор и слугата...

 о. Антониј Петрушевски - За расеаноста и целосноста на умот

о. Антониј Петрушевски - За расеаноста и целосноста на умот

  На празникот на преподобен Наум Охридски.  Четврта недела по Педесетница02 јули 2017 Некој научник бил постојано зафатен со своите размислувања и теории. Вообичаено, неговата  сопруга му оставила нарачки за пазарување и вообичаено, тој заборавил да пазарува. Неговата жена изнервиран...

Го прашуваме старец Порфириј како да се избориме со лошите и мрачни мисли

Го прашуваме старец Порфириј како да се избориме со лошите и мрачни мисли

Кога ќе се најдеш во некоја темна соба, не ја удираш темнината за да ја избркаш. Не исчезнува така. Отвори го прозорецот и пушти ја светлината внатре; со други зборови, потчини ѝ се љубовта Христова, и тогаш темнината ќе исчезне без да се трудиш. Кога ќе ти наиде лоша или мрачна мисла, или ти с...

За здравото и болното око

За здравото и болното око

Светило за телото е окото. И така, ако твоето око биде чисто и целото твое тело ќе биде светло; ако, пак, твоето око биде лошо, целото тело ќе ти биде темно. И така, ако светлината, што е во тебе, е темнина, тогаш каква ли ќе е темнината? Никој не може да им слугува на двајца господари: оти, ил...

 Митрополит Методиј Златанов - Светоста на светот

Митрополит Методиј Златанов - Светоста на светот

  Успение на Пресвета Богородица, детаљ. Успение на Пресвета Богородица, детаљ. за човекот, светскиот дух и злото Постмодерниот омјаз на секуларизмот од крајот на вториот милениум со таков апсолутизам се промовира како Spiritus Mundi, што остава впечаток дека древниот ѕвер – дуализмот...