35 години духовно пастирствување на Митрополит Петар – Слово на Митрополитот Повардарски г. Агатангел

35 години духовно пастирствување на Митрополит Петар – Слово на Митрополитот Повардарски г. Агатангел

Нема поголем дар од дарот на служењето на својот Бог, Нашиот Господ Исус Христос, на својата заедница, на својот народ. Синот човечки не дојде да биде послужен, туку да служи, па служејќи му целосно и несебично на целото човештво, животот Свој го даде како откуп за мнозина (Мт. 20, 28). С...

„Да се богатиме во Господа на Неговата царска вечера“

„Да се богатиме во Господа на Неговата царска вечера“

Слово на Неговото Високопреподобие, Архимандрит Партениј, во неделата на Светите Праотци, изговорено во манастирската трпезарија12/25 декември 2016 лето Господово,Недела на Светите Праотци и спомен на Св. Спиридон Чудотворец   Мили мои, бидејќи се наближува го...

Образование без вера: Причина за груб егоизам и пад на моралот

Образование без вера: Причина за груб егоизам и пад на моралот

  ✤✣✤ Митрополит Видински Неофит Нашиов век се гордее со просветеноста и со знаењето на умот. Денес е голем бројот на интелегентни луѓе кои се рамнодушни спрема верата и многумина ја мешаат со суеверието. Сега важи паролата дека само со образование и наука ќе се создаде среќен живот н...

Свети Јован Златоуст: Против забавите

Свети Јован Златоуст: Против забавите

Може ли, да се истрпи? Може ли, да се поднесе? Во самиот ден на нашето искупување, во денот, кога човечкиот род доби спасение, вие не се засрамивте – ги посетивте срамните забави? На Велики Петок, кога твојот Господ е распнат за светот, кога се принесува таква жртва, кога рајот се отвора, ко...

НА СВЕТИ НИКОЛАЈ ЧУДОТВОРЕЦ - манастир Архангел Михаил, Берово (19.12.2016)

НА СВЕТИ НИКОЛАЈ ЧУДОТВОРЕЦ - манастир Архангел Михаил, Берово (19.12.2016)

     Берово, 19-ти декември 2016 год.   - манастир на Архангел Михаил Со прсти, дење и ноќе, монахињите допираат камен: студен е, како што е студен и манастирскиот двор, додека низ него одекнуваат грубите удари на чеканот што го дроби студенилото камено, за мозаик. Студен камен...

Протојереј Зоран Стаменковиќ - КАКО ДА СЕ ПОБЕДИ ДЕПРЕСИЈА

Протојереј Зоран Стаменковиќ - КАКО ДА СЕ ПОБЕДИ ДЕПРЕСИЈА

Чувството на тага е природна човечка реакција на некои тешки животни околности. Меѓу тоа лошо е кога таквите емоции преовладеат, кога тагата трае.Бидејќи тогаш сме чекор до  д е п р е с и ј а. Долготрајната тага, всушност е болна соотојба на душата. Човекот станува зависник од тагата, почнува...

Дали е опасно да се причестува од една лажица?

Дали е опасно да се причестува од една лажица?

За проверената повеќе од илјада години пракса без страв да се употребува општата лажичка при причестувањето Лажица (од грч. Λαβις– клешти, маша) е специјална мала лажичка со крст на крајот од долгата рачка, со која се извршува причестување на лаиците и црковнослужителите. Грчкиот наз...

Митрополит Струмички Наум - Избор (11.12.2016 )

Митрополит Струмички Наум - Избор (11.12.2016 )

Богочовекот Исус Христос ги победи ѓаволот, гревот и смртта – и тоа ги победи за нас, и наместо нас, и го обезбеди нашето вечно благобитие. Ѓаволот, неговите демони, неговиот слуга – антихристот, гревот и смртта се поразени. Наше е само слободно, со вера и на дело, да избереме дали ќе учествув...

Слово на Свечената академија по повод црковно-државниот празник „Свети Климент Охридски“ (12.12.2016 )

Слово на Свечената академија по повод црковно-државниот празник „Свети Климент Охридски“ (12.12.2016 )

Во еден агиографски текст се вели дека на секој народ, во определено време, Сељубивиот Господ му испраќа личности кои ќе го просветуваат и осветуваат, кои ќе го раководат и подготвуваат на патот кон Царството Небесно.[2] Така, Израилскиот богоизбран народ го имаше Мојсеја, кој го водеше...

Митрополит Методиј Златанов - Кој е мојот ближен?

Митрополит Методиј Златанов - Кој е мојот ближен?

(Лк. 10, 25-37) Соборноста како суштинска нишка на нашата вера постојано го исправа пред нас прашањето: како се однесуваме кон нашите блиски, оние чиј живот е неразделно врзан со нашиот? Во таа релација се огледа и автентичноста на нашата лична побожност. Старецот Силуан вели: мојот брат е мојот жив...

Презвитер Дејан Апостоловски - БЕСЕДА ВО ЧЕСТ НА СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ

Презвитер Дејан Апостоловски - БЕСЕДА ВО ЧЕСТ НА СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ

  Со какви пофални венци, денеска да го овенчаме великиот и славен учител на македонските словени? Со кои зборови денеска да му заблагодариме на Бога, оти на нашите предци кои седеа во мракот на паганското незнаење и смрттна темнина, го испрати оној кој со чудеса ги просвети оние кои пристапува...

„Повикани сме да бидеме носители, храмови Божји“

„Повикани сме да бидеме носители, храмови Божји“

   21 ноември/04 декември 2016 лето Господово, ВОВЕДЕНИЕ НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА ВО ХРАМОТ Радост небесна објавува денешниот ден, зашто „проповедта на Пророците“, „славата на Апостолите“, „похвалата на Мачениците“, „обновувањето на земнородните“ – Пресветата и Пречиста Дева...

Свети Григориј Богослов: Совети кон Олимпијада

Свети Григориј Богослов: Совети кон Олимпијада

Ти го испраќам, ќерко моја, овој добар подарок: татковски совет – тој е најдобар дар. Олимпијадо, златото, примесено со скапоцени камења, не служи за украсување на жената. Царскиот образ не го поправај со срамни црвила; не ставај на своето лице друг погибелен образ. Црвените, златните, шарен...

Свети Василиј Велики: Постот

Свети Василиј Велики: Постот

Постот е древен дар, кој не старее, но постојано се обновува и цвета во целосна убавина. Мислиш ли дека за неговата древност се смета времето на потеклото на Законот? Постот е постар од Законот. Не мисли, дека денот на Очистувањето, востановен во Израилот во седмиот месец, во десеттиот ден...

Развод според Евангелието

Развод според Евангелието

Еден млад брачен пар дошол кај остарен духовник со молба за да ги разведе. Несогласувањето на карактерите го навеле како главна причина за развод. Духовникот разумно ја сослушал нивната молба па рекол: – Проблемот е тежок и мораме да го решиме. Одиме! Јас ќе ве развенчам. Мажот и жената радосно...