Отец Георгиј Чистјаков: Слегување во адот

Отец Георгиј Чистјаков: Слегување во адот

Во текот на минатиот месец погребав шест деца од болницата, каде што секоја сабота служам Литургија. Пет момчиња: Женја, Антон, Саша, Алјоша и Игор. И една девојка – Женја Жмирко, седумнаесетгодишна убавица. Од неа на иконостасот во болничката Црква остана икона на светиот великомаче...

o. Горан Стојчевски - Испуштените црвени слова да ги надополниме со живот

o. Горан Стојчевски - Испуштените црвени слова да ги надополниме со живот

  o. Горан СтојчевскиИспуштените црвени слова да ги надополниме со живот(тема I во II) "Како што би рекол нашиот преподобен ава Јустин, толкувајќи го свети Апостол Павле (парафразирам): во Црквата на Светиот Дух, како Тело на Богочовекот Христос, секој молитвено и благода...

Богослужбени одежди: стихар

Богослужбени одежди: стихар

Ќе се зарадува душата моја во Господа, зашто во риза на спасението ме облече и со одежда на веселие ме промени; како на жених ми стави венец, и како невеста ме украси со убавина. Ова е молитвата која свештенослужителот ја кажува при облекување на стихарот. Во неа тој се нарекува риза...

Митрополит Методиј Златанов - За талантите

Митрополит Методиј Златанов - За талантите

Во еден од своите романи Достоевски пишува: “Убавината ќе го спаси светот”. Има ли вистина во ваквото тврдење кое, во најмала рака, делува како парафраза на некое древно пророштво? Убавината ќе го спаси светот! Но, ако само погледнеме на светот околу себе, во времево кое го живееме, мислата на прочу...

Арх. Емилијан Симонопетриски -  „Крстот и искуството на Крстот во Православната Црква“

Арх. Емилијан Симонопетриски - „Крстот и искуството на Крстот во Православната Црква“

Најубавите мисли за Крстот ✤✣✤  (Извадок од беседата „Крстот и искуството на Крстот во Православната Црква“ од Архимандрит Емилијан Симонопетриски)✤✣✤  На секого од нас му е познат кондакот на Воздвижение на Чесниот и Животворен Крст, во кој се вели дека „Крстот е украс на Цркв...

Слово на Неговото Високопреосвештенство, Митрополит Тимотеј (27.09.2016)

Слово на Неговото Високопреосвештенство, Митрополит Тимотеј (27.09.2016)

На Светата Литургија, на празникот Крстовден 14/27 септември 2016 лето Господово, Рајчица Во името на Отецот и Синот и Св. Дух. Драги браќа и сестри, Светата Православна црква, денеска прославува еден од дванаесетте Господови празници. Поточно, го прославува Издигнувањето на Чес...

Неуспехот како успех

Неуспехот како успех

Гледам некои млади мајки по пат, кои возат, со детето зад нив, трчаат да го префрлат од еден курс на друг. И гледаш, на лицето имаат страв – а децата, уште поисплашени. Мајката со нетрпение го чека да излезе, и штом заврши едниот курс, го зема, го става во автомобил, па го носи на пливање, отта...

Благословот на нашиот крст – Митрополит Атанасиј Лимасолски

Благословот на нашиот крст – Митрополит Атанасиј Лимасолски

27/09/2016   Поуки - советиВо Православната Црква болката, и секој друг вид страдање за верниот човек воопшто не се исклучува, туку истите добиваат сосема ново достоинство, тие се преобразуваат во неа. Со нашата храброст, трпение, нашите молитви и постојано сеќавање на Бога, таа горка чаша пос...

Митрополит Струмички Наум - Го сведочиме ли Крстот Христов или само својот крст?

Митрополит Струмички Наум - Го сведочиме ли Крстот Христов или само својот крст?

  Сите имаме свој крст, но прашањето е: дали нашето страдање Бог го прима како учество во Крстот Христов или тоа е само обично, очајно и бесмислено човечко страдање? Односно, дали нашето страдање е сведоштво на Крстот Христов во овој свет или тоа страдање е празно самопромовирање и суета? И, да...

Зошто православниот крст има три греди?

Зошто православниот крст има три греди?

Крстот со три хоризонтални греди, како што погоре е прикажан, е најчестата форма која се употребува во Православната црква – без разлика дали станува збор за едноставен накит, украс, распетие или икони кои го прикажуваат Крстот, трите греди се најчесто присутни. Кратката, најгорна гр...

Свети Кирил Ерусалимски: Ересите

Свети Кирил Ерусалимски: Ересите

Ѓаволот ги победил преку ереси не само многубошците. Мнозина веќе и од лажноимените христијани, кои недостојно го носат пријатното име Христово, се осмелуваат нечестиво да Го разделат Бога од тварите, создадени од Него. Ги разбирам злоимените и безбожни еретици – оние кои се преправаат дека...

ON PRAYER – ЗА МОЛИТВАТА

ON PRAYER – ЗА МОЛИТВАТА

Prayer is the basic means by which humanity communicates with God. In its core definition, it is a conversation with our heavenly Parent. St. Gregory of Nyssa says the following, Prayer is intimacy with God and contemplation of the invisible. It satisfies our yearnings and makes us equal to the...

Црквата како заедница на Божјиот народ

Црквата како заедница на Божјиот народ

Старозаветниот израилски народ бил праслика на Божјиот народ – новозаветната Христова Црква. Искупителниот подвиг на Спасителот Христос го поставил почетокот на постоењето на Црквата како ново човештво, како духовно потомство на праотецот Авраам. Со Својата Крв Христос нè откупи за Бога од с...