Грижа за покојните

Грижа за покојните

Смртта за христијаните не е крај, не е исчезнување, туку е граница, премин, и почеток на вистинскиот живот, кој зависи од тоа, што сме посакувале во овој земен живот. Оној кој ја познал Вистината – Христос, и кој се трудел да се кае за сторените гревови, да не греши, да Го љуби Бога и ближните,...

На „ Св. Прохор Пчињски“ ракополагање во свештенички чин во Свети Николе

На „ Св. Прохор Пчињски“ ракополагање во свештенички чин во Свети Николе

Детали Родителска категорија: Вести Објавено: 01 Ноември 2017 Посети: 2190 На „ Св. Прохор Пчињски“ ракополагање во свештенички чин во Свети Николе На 01. 11. 2017 година, Св. Прохор Пчински, прен. мошти на св. Јован Рилски, Н...

Колку е убаво кога браќата живеат заедно

Колку е убаво кога браќата живеат заедно

Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух!Колку е убаво и колку е мило кога браќата живеат заедно. Тоа е како миро врз главата што се лее по брадата, брадата Аронова, што се лее по полите од одеждата негова, како роса Ермонска, која паѓа на горите Сионски, зашто таму Господ дал благослов и жи...

Беседа за празникот на преподобниот Прохор Пчински (01 ноември)

Беседа за празникот на преподобниот Прохор Пчински (01 ноември)

Митрополит г. Тимотеј  Пустинскиот жител и телесен ангел Во името на Отецот, и Синот и Светиот Дух! Драги браќа и сестри, Светиот апостол Павле во своето послание до Галатјаните вели: „Оние, пак, кои се Христови, го распнаа телото свое со страстите свои и похотите” (Гал. 5: 24). Нема сомневање...

Житие на преподобниот Прохор Пчински

Житие на преподобниот Прохор Пчински

Житие на преподобниот Прохор Пчински Posted on 01/11/2017 Проподобниот отец Прохор Пчински, подвизувајќи се со добар подвиг во Нагоричанската и Козјачката пустина, се родил за време на царувањето на цар Диоген. Родителите на светиот Прохор, Јован и Ана, побожно живееле во Ов...

Божествена литургија за празникот на преп. Прохор Пчински во храмот „Свeти Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, Мелбурн (Викторија)

Божествена литургија за празникот на преп. Прохор Пчински во храмот „Свeти Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, Мелбурн (Викторија)

На 01. 11. 2017 година, кога го празнуваме споменот на светиот пророк Јоил; светиот маченик Вар; на преподобниот Прохор Пчински и Преносот на моштите на свети Јован Рилски, во црковната општина „Свети Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, старешината на храмот, јерејот Климент Станковски служеше...

Манастир „Свети Наум Охридски“ – Охрид

Манастир „Свети Наум Охридски“ – Охрид

Манастирот свети Наум Охридски претставува еден вистински бисер и духовно светилиште кое е лоцирано на карпа над охридскиот езерскиот брег. Да се зборува за духовна величина на ова светилиште, претставува предизвик, дури и за најкрасноречивите пишувачи.  Манастирот свети Наум, претставува неисцр...

На „Св. ап. и ев. Лука“ во Виница

На „Св. ап. и ев. Лука“ во Виница

Детали Родителска категорија: Вести Објавено: 31 Октомври 2017 Посети: 925 На „Св. ап. и ев. Лука“ во Виница На 31. 10. 2017 година, Св. ап. и ев. Лука, св. Константин Кавасила, во храмот кој пред еден неполн месец беше освете...

Оној кој бил од Бога возљубен

Оној кој бил од Бога возљубен

Фотиј Кондоглу „Оној кој се удостоил да Го засака Бога, т.е. да биде возљубен од Бога, се одделува од светот, бидејќи не ја прима неговата мудрост, и светот го мрази и го исмева. Го прогласува за будала за да не ја изгуби неговата вера во својата логика и чувството за својата невиност. Така ќе би...

Митрополит Струмички Наум - Педагошки однос (28.10.2017)

Митрополит Струмички Наум - Педагошки однос (28.10.2017)

  Светите Отци на Црквата забележале и опишале три вида односи кои човек може да ги има со Бог: робовски, наемнички и синовски. Стравот е основен двигател на робовскиот однос. Човекот се плаши да не биде казнет со болест, со некоја несреќа или со смрт, поради неисполнување на одреден...

Забава за „широкоградите“ – отец Владимир Дојчев

Забава за „широкоградите“ – отец Владимир Дојчев

Многу нешта се кажаа за „ноќта на вештерките (halloween)“. Во тој контекст беа цитирани и светители од Црквата. Но, и покрај тоа, „празничната“ треска која обзеде некои „широкоградни луѓе“, добива се повеќе на сила. Веќе неколку денови порано, започнуваат подготовките во училиштата и градинкит...

50 години возобновена автокефалност на Охридската Архиепископија во лицето на Македонска Православна Црква  (1967 – 2017)

50 години возобновена автокефалност на Охридската Архиепископија во лицето на Македонска Православна Црква (1967 – 2017)

Оваа 2017 година изминуваат точно 250 години од укинувањето на Охридската Архиепископија и уште позначајните 50 години од нејзиното возобновување во лицето на Македонската Православна Црква, па по тој повод се навраќаме назад во минатото и во нашиот фокус е историскиот:   Трет македонски црковно...

Божествена литургија за празникот на преп. Параскева (Петка) во храмот „Свeти Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, Мелбурн (Викторија)

Божествена литургија за празникот на преп. Параскева (Петка) во храмот „Свeти Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, Мелбурн (Викторија)

На 27. 10. 2017 година, кога го празнуваме споменот на преподобната Параскева (Петка); светите маченици Назариј, Гарвасиј и Протасиј, во црковната општина „Свети Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, старешината на храмот, јерејот Климент Станковски служеше Света Златоустова Литургија. На Светата...

Преподобна Параскева – Петковден

Преподобна Параскева – Петковден

"Преподобна Параскева – Петковден"На 27.10.2017 година, кога го прославуваме споменот на преподобната Параскева Епиватска, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф служеше Света Златоустова Литургија во храмот на Света Петка во Куманово. На Светата Литур...