By Admin

Pokajanie / Pokajanie - 14 hours ago

Исусе преслатки, спаси ме! (молитва)

Песна четврта Ирмос: Си дошол од Дева, не како застапник, не како Ангел, туку Самиот Ти, Господи, воплотувајќи се, и Си ме спасил мене целиот човек. Затоа Ти воскликнувам: „Слава на силата Твоја Господи!” Припев: Исусе преслатки, спаси ме! Исцели ги, Исусе мој, раните на душата моja, Ти се мол...

Pokajanie / Pokajanie - 2 days ago

Да бидеме сите како праведниот Јосиф…!

Кога требало да се роди Христос, светот не го примил и се родил  отфрлен од светот, во пештера. И откако се родил, морал да бега за да не биде убиен од Ирод, односно од светот. Што значи, светот, кој во зло лежи, затемнет и заробен од ропството на гревот и страстите. Ја отфрлиле Вистината и сакале д...

Pokajanie / Pokajanie - 2 days ago

Свети Василиј Велики – `пчела` на Црквата Христова!

Роден е во времето на царот Константин. Уште како некрстен петнаесет години во Атина ги изучуваше философијата, реториката, астрономијата и сите други светски науки на она време. Школски другари му беа Св. Григориј Богослов и Јулијан, подоцна цар отстапник. Во зрелите години се крсти на реката Јорда...

Pokajanie / Pokajanie - 2 days ago

Свети Јаков, брат Господов (Oд Православниот календар)

Свети Јаков, брат Господов Се нарекува брат Господов затоа што му беше син на праведниот Јосиф, свршеникот на Пресвета Богородица. Кога праведниот Јосиф беше на умирање, па сакаше да Му остави еден дел на Исус, синот на Пресветата Дева Марија, сите браќа се спротивставија на ова, не сметајќи Го за с...

Pokajanie / Pokajanie - 3 days ago

ЈАС ГО ПОБЕДИВ СВЕТОТ! (Викарен Епископ Јаков Полјански)

Јас го победив светот (12.01.2019 18:16) Бог толку го возљуби светот што во него Го испрати најскапоценото, Својот Единороден Син, Кој се воплоти од Пресвета Дева и стана Човек – и тоа таков Човек, во чија личност Создателот и созданието, Бог и човекот остануваат засекогаш неразделно соединети во сл...

Pokajanie / Pokajanie - 3 days ago

Оној што ја примил благодатта, тој се смета поголем од сите грешници! (свети Макариј Велики)

193. Замисли извор и како некој жеден човек почнува да пие од него, а потоа, кога почнал да пие, го оттргнуваат од изворот и не му даваат да се напие колку што сака. Тој тогаш, откако вкусил малку од водата, уште повеќе ја чувствува својата пламена жед и сè повеќе му се пие. Ова исто го доживуваме и...

Pokajanie / Pokajanie - 3 days ago

Преподобен Гаврил Велички, моли Го Бог за наше спасение!

Преподобен Гаврил Велички Мијалче (подоцна Гаврил Светогорец, Епископ Велички) се родил на 10 март 1926 година, во Штип, од православни родители Методиј (подоцна монах Кирил) и Гора Парнаџиеви. Основно образование, а потоа и гимназија завршил во родниот град. Уште како млад се одликувал со посебна к...

Pokajanie / Pokajanie - 4 days ago

Промоција на книгата за деца „Светилници на светот“!

Промоција на книгата за деца „Светилници на светот“ (10.01.2019 22:10) По повод празникот Рождество Христово, со благослов на Митрополитот Струмички г. Наум, деновиве од печат излезе книгата за деца „Светилници на светот: за македонските светители“, првата книга за деца од оваа едиција, во издани...

Pokajanie / Pokajanie - 4 days ago

„Да се има повеќе,” лежи во срцевината на современата цивилизација…! (Стивен Фриман)

Стивен Фриман ДА СЕ ИМА ПОВЕЌЕ – ПЛЕОНЕКСИЈА Зависностите се чудна работа. Имам пријател кој вели дека проблемот со алкрхолот е во тоа што „едноставно нема доволно алкохол”. Оние кои не се алкохоличари честопати не разбираат. Еднаш слушнав како некој му вели на зависник: „Кога си одлучил...

Pokajanie / Pokajanie - 4 days ago

Четиринаест илјади младенци маченици во Витлеем…!

Православен календар за 11/01/2019 Светите Бидејќи мудреците од Исток не се вратија од Витлеем во Ерусалим за да му јават на Ирод за новородениот Цар, туку на заповед од ангел по друг пат заминаа за својата татковина, царот Ирод се разјари како лута ѕверка и нареди да се убијат сите деца на возраст...

Pokajanie / Pokajanie - 5 days ago

Но во црквата “Јас” не може без “Ти”! (Јеромонах Гаврил)

Свети Стефан било младо момче, еден од седумте ѓакони избрани од апостолите за да им помагаат во службата Божја и за распоредувањето на даровите. За него во Светито Писмо во Делата Апостлски се вели: “сиот народ…ги избра: Стефана, човек исполнет со вера и Дух Свети, и Филипа, и Прохора, и Ника...

Pokajanie / Pokajanie - 6 days ago

Фалете Го Господа на небесата, фалете Го, на висините… (Псалм 148)

148. Сион нека Го фали Господа. 1. Фалете Го Господа на небесата, фалете Го, на висините. 2. Фалете Го, сите ангели Негови, фалете Го, сите војски Негови. 3. Фалете Го, сонце и месечино, фалете Го сите ѕвезди и светила. 4. Фалете Го, небеса на небесата и води над небесата. 5. Нека го фалат името на...

Pokajanie / Pokajanie - 6 days ago

Свети Стефан, моли го Бог за повеќе вера во нас!

Светиот првомаченик и архиѓакон Стефан Роднина на апостолот Павле, Евреин од Евреите што живееја по елинските области. Беше прв од Седумте ѓакони коишто Светите апостоли ги ракоположија и ги поставија на служба на грижа за сиромасите во Ерусалим. Затоа и го нарекоа архиѓакон. Со силата на својата ве...

Pokajanie / Pokajanie - 1 week ago

Најдобриот подарок за Христа – поучна приказна

Најдобриот подарок за Христа –поучна приказна Пред Божиќ 1994 год. во Русија, во еден дом за напуштени деца, пристигнала група христијани и децата за прв пат имале можност да слушнат за Бог и Божиќ. Децата биле одушевени од Божиќните раскази од Библијата, го голтале секој збор. На крајот добиле боич...

Pokajanie / Pokajanie - 1 week ago

Таа, Пресветата Богомајка – Таа прва се исполни Себеси со Бога! (Ава Јустин Поповиќ)

Во Неа Бог стана Човек Бог стана Човек за човекот, човечката душа, која е бескрајна, зашто е Божја, зашто е боголика, да ја исполни со Божествени сили. Во Светото Евангелие пишува дека во Господ Христос живее сета полнота на Божеството телесно. Сета полнота на Божеството живее во телото човечко, за...