By Admin

Pokajanie / Pokajanie - 2 weeks ago

Светиот свештеномаченик Елевтериј (Од Православниот календар за денес)

Светиот свештеномаченик Елевтериј Овој прекрасен светител имаше родители благородни и од прочуен род. Беше роден во Рим, каде што татко му беше воен антипат. Мајка му Антија го слушаше Евангелието од самиот апостол Павле и од него беше крстена. Бидејќи рано остана вдовица, го даде својот единец син...

Pokajanie / Pokajanie - 2 weeks ago

ПОНИЖУВАЊА! Свети Игнатиј Брјанчанинов

ПОНИЖУВАЊА На прашањето на преподобен Авва Доротеј: „Што да правам: Се плашам од срамот – понижение“, Сверти Јован Пророк одговорил: „Ако не се трпат пониженија тоа е дело на неверување. Брате! Исус стана човек и претрпе понижение: Зарем ти си поголем од Исуса? Тоа е неверување и демонска прелест“....

Pokajanie / Pokajanie - 2 weeks ago

ИЗВОРНИ ПОУКИ НА СТАРЕЦОТ ПОРФИРИЈ (снимени на магнетофонска лента)

ИЗВОРНИ ПОУКИ НА СТАРЕЦОТ ПОРФИРИЈ снимени на магнетофонска лента Bo последните години од земниот живот старецот Порфириј имаше обичај да излезе од манастирот каде што се опоравуваше и да отиде во еден осамен предел во Евија, од страната на Егејот, во придружба на двајца-тројца луѓе што го опслужува...

Pokajanie / Pokajanie - 3 weeks ago

Воздржување како од храната која е забранета во текот на постот, така и од телесната желба…!

(Брачни односи во посни и празнични денови) „Не одделувајте се еден од друг – освен по договор за некое време, за да постите и да Му се молите на Бога; и пак состанете се за да не ве искуша сатаната поради вашето невоздржување.” (1. Кор. 7,5) Овде донесуваме избор од отечките текстови, утврдувајќи г...

Pokajanie / Pokajanie - 3 weeks ago

Денес си спомнуваме на Преподобен Данило Столпник!

РАСУДУВАЊE Гoспoд ги варди ситe кoи Гo сакаат (Пс. 144:20). Житијата на свeтитe тoа гo дoкажуваат јаснo какo сoнцe. Нeкoи завидливи свeштeници гo oптужилe Данила кај патријархoт Анатoлиј какo да e тoј мудрeц. Всушнoст, тиe му завидувалe тoгаш на уштe сoсeма младиoт пoдвижник кoј ги надминал вo ситe...

Pokajanie / Pokajanie - 3 weeks ago

Свети Мина, испроси мир на светот и голема милост за нашите души !

Светите маченици Мина, Ермоген и Евграф Мина и Ермоген беа родум атињани. Обајцата живееја во Цариград, во голема чест кај царот и кај народот. Мина беше познат по неговата голема ученост и краснозборливост и однадвор се држеше како незнабожец, но во срцето беше христијанин. Ермоген беше цариградск...

Pokajanie / Pokajanie - 3 weeks ago

Отец Јаков: Да се помолиме Бог да ги вразуми оние што сè уште не сакаат да се покајат!

Мрази го гревот, а љуби го грешникот (22.12.2018 17:12) Често, дури и во Црквата, за жал, можеме да видиме мешање, па и поистоветување на поимите грев и грешник. Црквата е Tело Христово, и во неа, сѐ до крајот на вековите, се остварува она заради коешто Христос дојде во овој свет – покајанието и пре...

Pokajanie / Pokajanie - 3 weeks ago

КАКО ИЗГЛЕДАЛА МАЈКАТА БОЖЈА – БОГОРОДИЦА!

ЗА НАДВОРЕШНИОТ ИЗГЛЕД НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА По преданието, врз зборовите на свештеноначалникот Дионисиј Ареопагит и Св. Игнатиј Богоносец, Св. Амвросиј Милански во актот “ За девствениците “ пишува за Мајката Божја: „ Таа не била Девица само со тело, туку и со духот, со смирено срце, внимателна во...

Pokajanie / Pokajanie - 3 weeks ago

Преподобен Патапиј – Од православниот календар

Преподобен Патапиј Роден е е и воспитан во верата и во страв Божји во Тива Мисирска од благоверни родители. Рано ја увиде и ја презре суетата на овој свет и се оддалечи во Мисирската пустина, каде што се предаде на подвиг на очистување на своето срце од сите светски помисли и желби заради љубовта Бо...

Pokajanie / Pokajanie - 3 weeks ago

ЗАЧНУВАЊЕ НА СВЕТА АНА КОГА ЈА ЗАЧНА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА!

ЗАЧНУВАЊЕ НА СВЕТА АНА КОГА ЈА ЗАЧНА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА УТРЕНА Тропар, глас 4: Денес се скршени оковите на бездетноста, зашто Бог ја услиши молитвата на Јоаким и Ана: Он им ветува јасно, иако не се надевале, дека ќе ја родат Богоотроковица, од која се роди Неописливиот Кој стана човек, и Кој им зап...

Pokajanie / Pokajanie - 3 weeks ago

Свети Амвросиј, епископ Медиолански (Милански) – православен календар 20.12. 2018

Свети Амвросиј, епископ Медиолански (Милански) Овој голем Свет отец на православната Црква беше од прочуен род; татко му беше царски намесник на Галија и Шпанија, но по вера незнабожец, а мајка му христијанка. Додека беше уште во лулка како малечок, еднаш се спушти рој пчели врз него, излејаа мед н...

Pokajanie / Pokajanie - 4 weeks ago

Чувајќи го христијанскиот, го штитиме националниот идентитет (Разговор со отец Јаков – Нова Македонија)

Чувајќи го христијанскиот, го штитиме националниот идентитет Од Радмила Заревска – 12:10 17.12.2018 & Разговор со отец Јаков, новиот владика во МПЦ Кротоста, мирот, милосрдието и верата се одлика на секој владика во црквата. Тие се вредностите што го обединуваат духот на повозрасните и на...

Pokajanie / Pokajanie - 4 weeks ago

КАДЕ СЕ ДЕВЕТМИНАТА? – ОТЕЦ ГАВРИЛ (Формалноста не лекува, туку суштината преку личносниот однос кон Бог)

ДЕВЕТМИНАТА? – ОТЕЦ ГАВРИЛ (Лука 17, 12-19) Во расказот на денешното евангелие во кое се зборува за десетте лепрозни, кои како заразно болни, биле одделенеи од луѓето и живееле настрана од градот. Кога го виделе Исуса, повикале оддалеку кон него: Исусе, Наставниче, смилувај се”. Исус Христос најпрво...

Pokajanie / Pokajanie - 4 weeks ago

СВЕТИ САВА ОСВЕТЕН Од Православниот календар 18.12. 2018

Свети Сава Осветен Незначајното село Муталаск во Кападокија стана славно поради ова големо светило на Црквата. Овде Сава се роди од татко Јован и мајка Софија. Родителскиот дом го напушти кога имаше осум години и се замонаши во блиската обител наречена Флавијанова. После десет години премина во Пале...

Pokajanie / Pokajanie - 4 weeks ago

ПОМЕН НА СВЕТИОТ ОТЕЦ НИКОЛАЈ ЧУДОТВОРЕЦ АРХИЕПИСКОП НА ЛИКИСКИОТ ГРАД МИР

УТРЕНА Тропар, глас 4: Правило на верата, и пример за кроткоста, и учител на воздржанието, те покажа пред твоето стадо вистината на твоите дела. Поради тоа, со смирение си ја придобил возвишеноста, со сиромаштвото – богатството, отче, свештеноначалниче Николае. Моли Го Христа Бога, да ги спаси душит...