By Super Admin

Вести / Вести - 2 days ago

Дваесет и седма недела по Педесетница

"Дваесет и седма недела по Педесетница"На 10.12.2017 година, во Дваесет и седмата недела по Педесетница, кога Црквата го слави споменот на светиот маченик Јаков Персијанец, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф, служеше Света Златоустова Литургија во...

Духовност / Духовност - 2 days ago

Исцеление на згрбавената жена

(Лука 13, 10-17 или 10 недела на Лука) Недела 27 по Педесетница Во една од синагогите поучуваше Он во сабота. 11. И ете, дојде една жена која беше опседната од дух на немоќта осумнаесет години; таа беше згрбавена и никако не можеше да се исправи; 12. штом ја виде Исус, ја повика и ѝ рече:...

Вести / Вести - 3 days ago

Литургија и производство во протоерејски чин во Кочани

Детали Родителска категорија: Вести Објавено: 09 Декември 2017 Посети: 1413 Литургија и производство во протоерејски чин во Кочани На 09. 12. 2017 година, преп. Алимпиј Столпник, св. вмч. Георгиј, св. Стилијан, Неговото Високп...

Вести / Вести - 3 days ago

Со Божествена литургија прославена храмовата слава во храмот „Свeти Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, Мелбурн (Викторија)

На 09. 12. 2017 година, кога го празнуваме празникот свети вмч. Георгиј, односно споменот  од Осветувањето на храмот на свети вмч. Георгиј во Киев (1051-1054), во црковната општина „Свети Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, старешината на храмот, јерејот Климент Станковски служеше Света Зла...

Духовност / Духовност - 3 days ago

The Holy and Great Martyr George

The Holy Great Martyr George the Victory-Bearer, was a native of Cappadocia (a district in Asia Minor), and he grew up in a deeply believing Christian family. His father was martyred for Christ when George was still a child. His mother, owning lands in Palestine, moved there with her son and rai...

Духовност / Духовност - 3 days ago

Свети великомаченик Георгиј Победоносец

Свети Георгиј Победоносец живеел и пострадал за време на безбожниот римски цар и идолопоклоник Диоклецијан (284-305 година). Неговите родители биле богати, доброчесни и побожни. Неговиот татко маченички пострадал за верата што и придонело малиот Георгиј така силно да го засака Христа и се...

Вести / Вести - 4 days ago

Со Божествена литургија прославен патрониот празник Свети Климент Охридски во манастирот „Свети Климент Охридски“ во Кинг Лејк, Мелбурн (Викторија)

На 08. 12. 2017, кога Светата Црква го празнува патрониот празник на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, Светиот Климент Охридски, во манастирот „Свети Климент Охридски“ во Кинг Лејк, игуменот на манастирот, архимандритот Гаврил (Галев), во сослужение на свештенството од Ме...