ОГЛЕДАЛО

NEWSPAPER / MAGAZINE / PUBLISHER

`О, роде неверен и развратен! До кога ќе бидам со вас?` – ПОГЛЕД ОД ЗАБОРАВЕНА ГЛЕДНА ТОЧКА

Поглед од заборавена гледна точка (04.08.2018 14:50) Ајде малку да се свртиме кон самите себе и ова евангелско четиво (види: Матеј 17, 14–23) да го погледнеме од еден друг аспект – личниот. Кога дојдоа при народот, пристапи кон Него еден чов...

ПРЕЛЕСТ НА СРЦЕТО! „Оној кој мисли дека е свет, никогаш нема да достигне светост“.

ПРЕЛЕСТ НА СРЦЕТО! (28.07.2018 18:08) Има лажна состојба (прелест) на умот, но има и прелест на срцето. Едната прелест станува поради прифаќање и усвојување на лажни мисли, а другата од лажни чувства. Оттука произлегува и прелеста во нашиот...

Бог ги чува своите неверни верни! Два – три збора за милоста Божја

ДВА – ТРИ ЗБОРА ЗА МИЛОСТА БОЖЈА (21.07.2018 07:47) Денес, како и секој ден, како и секој христијанин што е свесен за своите гревови, и јас размислував за милоста Божја. Се восхитував на несразмерноста на Божјата милост во однос на нашите гр...

Јован Кумевски: ЗА ДУХОВНОТО СЛЕПИЛО

    ЗА  ДУХОВНОТО  СЛЕПИЛОВо името на Отецот и Синот и Светиот Дух,Драги браќа и сестри,     Денешново Евангелие ни го опишува излекувањето на слепиот од страна на нашиот Спасител, Господ Исус Христос. ,,Кога се приближуваше кон...

БEСEДА за тoа какo трeба да му сe радувамe на Христа

Затoа радувајтe сe, макар сeга да стe малку вo скрб - акo e пoтрeбнo - вo разни искушeнија (I Пeтр. 1: 6). Така вeли свeти апoстoл Пeтар, чијштo живoт бил испoлнeт сo мнoгу искушeнија и чeсти маки. Така гoвoри чoвeкoт кoј гo oставил свoјoт дoм и...

Протоереј ставрофор Глигор Дамјановски: СВЕТИ БЕСРЕБРЕНИЦИ И ЧУДОТВОРЦИ КОЗМА И ДАМЈАН

  Скопје, 14 -ти јули 2018 лето Господово- параклис на св. Козма и Дамјан, скопска населба Автокоманда СВЕТИ БЕСРЕБРЕНИЦИ И ЧУДОТВОРЦИ КОЗМА И ДАМЈАН „Откако станавте синови Божји преку заедничарење, Козмо и Дамјане, сега с...

СВЕСТ ЗА ГРЕШНОСТА!

Свест за грешноста  – Митрополит Наум Кај слепите во денешното евангелие (види: Матеј 9, 27–35) ја забележуваме свеста дека се слепи и дека треба да се ослободат од тоа слепило. Слепите веруваат дека Богочовекот Христос може да ги исцели. Св...

БEСEДА за свeтoста

 Нo, пo примeрoт на Свeтeцoт, Кoј вe пoвика, и виe самитe бидeтe свeтци вo ситe ваши пoстапки (I Пeтр. 1:15). Свeтoста e, браќа, дoбрoдeтeл штo ги oпфаќа ситe oстанати дoбрoдeтeли. Oттука и свeтитeлoт, браќа, e чoвeк украсeн сo ситe дoбoрoдeтeли...