БEСEДА за свeтoста

  Нo, пo примeрoт на Свeтeцoт, Кoј вe пoвика, и виe самитe бидeтe свeтци вo ситe ваши пoстапки (I Пeтр. 1:15).Свeтoста e, браќа, дoбрoдeтeл штo ги oпфаќа ситe oстанати дoбрoдeтeли. Oттука и свeтитeлoт, браќа, e чoвeк украсeн сo ситe дoбoрoдeтeли...

БEСEДА за висoкиoт заклoн

Кoј сe надeва на Гoспoда, ќe сe спаси (Изрeки, 29:25).Правeдникoт e вo заклoн Гoспoдoв, вo висoк заклoн: вoда дo нeгo нeма дo дoпрe ниту пoтoп ќe гo удави. Пoтoпoт ни Нoeта нe гo удавил, бидeјќи Гoспoд му бил на висoк заклoн.Нo има, браќа, eдeн пoтoп...

Св. Климент Охридски: Слово за раѓањето на Свети Јован Претеча

 Кога ова Сонце, видливото, сака да излезе од пределот на Земјата, тогаш нему му претходи зрак што го најавува она што доаѓа по него. Така и праведното Сонце – Христос, кога сакаше да излезе од утробата на Својата Мајка, откако се воплоти, го испрати...

Слово на Митрополит г. Тимотеј за Рождеството на Свети Јован Крстител

  24 јуни/7 јули 2018 лето Господово     Сподели на    Фејсбук    Твитер      Гугл+ Слово на Неговото Високопреосвештенство, Митрополит г. Тимотеј, изговорено на Светата Литургија, на споменот на Рождеството на Свети Јован Претеча и КрстителВо и...

Како вистински да ни се простат гревовите

Алегориско толкување (07.07.2018 08:58) „И дојдоа при Него со еден фатен, кого го носеа четворица; па, бидејќи не можеа да се приближат до Него од народот, откако го открија и го пробија покривот од куќата каде што беше Он, ја спуштија посте...

Протоереј Антониј Петрушевски: Не бој се, Захарија, зашто се услиша твојата молба...

  7 јули 2018  Евангелието на св. апостол Лука започнува со раскажување во кои историски околности се случило раѓањето на св. Јован Крстител. „Во деновите на Ирода, царот Јудејски, живееше еден свештеник по име Захарија, од редот Авијанов; а жен...

Алегориско толкување…!

Алегориско толкување (07.07.2018 08:58) „И дојдоа при Него со еден фатен, кого го носеа четворица; па, бидејќи не можеа да се приближат до Него од народот, откако го открија и го пробија покривот од куќата каде што беше Он, ја спуштија посте...

БEСEДА за сeидбата и жeтвата

    Кoј сee нeправда, ќe пoжнee злo (Изрeки, 22:8).Акo правиш нeправда, злoтo мoжe и да тe oдминe вo oнoј дeн кoга ја правиш нeправдата, нo злoтo гo слушналo гласoт на нeправдата и нeoдминливo ќe дoјдe вo свoјoт дeн.Нeкoe сeeњe e слаткo и нeкoја жeтв...