Јустин Ќелијски - Евангелието на жената Самарјанка

Житија на Светиите - Септември Во издание на црквата посветена на св.Григориј Палама и св. Димитриј Мироточив во Струмица, со благослов на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Струмички г. Наум, излезе од печат нов том од „Житија...

Митрополит Струмички Наум - ЖЕНАТА САМАРЈАНКА (13.05.2017)

  „Кога би го знаела дарот Божји и Кој е Оној што ти вели: ’Дај Ми да пијам‘ – ти самата би побарала од Него и Он би ти дал вода жива... Секој што пие од оваа вода [обичната, природната], пак ќе ожедни; а кој пие од водата што ќе му ја дадам Јас...

Слово на Архиепископот изречено на промоцијата на СОВЕТИ И РАСКАЗИ ОД КЕКАВМЕН

  СТЕФАН,Архиепископ охридски и македонски КЕКАВМЕН  - „СОВЕТИ И РАСКАЗИ“ Книгава „Совети и раскази“ од Кекавмен е пишуван во втората половина на  XI век, поконкретно од 1075 до 1078 година. Таа не е обично историско дело, туку п...

Среда од првата недела од Великиот Велигденски пост (01.03.2017)

Скопје, 01.03.2017 год.- храм на св.Петка на денот на Светите Дванаесет маченици што пострадаа во времето на Диоклецијан Драги верници, еве по Божја промисла стигнавме до средата од првата недела од Великиот Велигденски пост. Д...

„Да го поминеме Постот со богоугодни дела“

13/26 февруари 2017 лето Господово   Пристигнувајќи пред самите двери на Четириесетдневното посно патешествие, денес Црквата Божја ни го дава клучот за нив – блаженото простување. Простувањето на грешките на ближните има голема духовн...

о. Горан Стојчевски - ФОРМАЛИЗМОТ ВО ПОКАЈАНИЕТО

Отсекогаш ми причинувало, потешкотија да говорам за било која тема поврзана со подвигот во верата, а особено пред своите собраќа, не само од страв да не го чујам она, лекаре, најпрво исцели се сам, или пак, она, другпат ќе сакаме да те слушнеме...