Колективни несвесни гревовни шеми (16.12.2017)

              Kарактеристика на непросветлениот ум е да се врзува за овоземни шеми за да си ја обезбеди својата овоземна сигурност, па дури и својата небесна иднина. Непросветлениот ум има потреба од сигурност за себе. Просветлениот ум молитвено...

Наследството на свети Климент

  Ваше Блаженство, Ваши Високопреосвештенствa, чесни отци, браќа и сестри! Му благодариме на Бога што нè воведе во овие денови на Божиќниот пост, кога молитвено се подготвуваме да го пречекаме Богомладенецот, Кој, како што исповедаме во Символот...

Беседа на Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф – по повод патрониот празник Свети Климент Охридски, чудотворец

  Беседа на Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф – по повод патрониот празник Свети Климент Охридски, чудотворец Нашиот архипастир Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух!Помнете ги вашите наставници што ви го проповедаа словото...

о.Горан Стојчевски - Извртената радост позната како гадост под името разврат

  „О, роде неверен и развратен, до кога ќе бидам со вас, до кога ќе ве трпам„ (Мт.17,17)„Само во блудната страст не можеш да бидеш сигурен дека си ја победил, дури и кога ќе бидеш во гробот„ – св. Јован Лествичник Навистина, светот и...

Воведение на Пресвета Богородица – Пречиста

г. Јосиф, митрополит Тетовско-гостиварски 04.12.2017 г. ГостиварСите сме храм Божји!Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! ... и вие сами, како живи камења, изградувајте од себе духовен дом... Петр. 2,5).Драги браќа и сестри,...

Митрополит Струмички Наум - Тоа што си го приготвил, кому ќе остане? (02.12.2017)

  Тоа што си го приготвил, кому ќе остане? (02.12.2017 10:07) Целиот наш живот е дар Божји. И сиромаштвото е дар Божји, кога сиромавиот со смирение и трпение Му благодари на Бог за него, и го препознава овој дар. И богатството е дар Б...

Слава Му на Бога за сѐ!

г. Јосиф, Митрополит Тетовско-гостиварски 26.11.2017 г. Гостивар Слава Му на Бога за сѐ! Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Кога ќе слушнете за постот, не плашете се од него како од страшен војвода: тој не е страшен за нас,...

Предводникот на ангелите

г. Јосиф, митрополит Тетовско-гостиварски 21.11.2017 г Св. Архангел Михаил Предводникот на ангелите Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Те прославувам, Оче, Господи на небото и на земјата(Лука 10,21) Драги браќа и сест...