ПАТОТ ДО ПЕКОЛОТ ПОПЛОЧЕН Е СО ДОБРИ НАМЕРИ (Јеромонах Атанасиј Арсоски)

СООЧУВАЊЕ СО СОВРЕМЕНИТЕ ПРЕДИЗВИЦИ (I) Марков манастир Jеромонах Атанасиј Арсоски Човекот, како круна на Божјото творение, е создаден за да биде во непрестајна и бесконечна љубовна заедница со Бога. Истовремено, бидејќи тој претставува рези...

БEСEДА за страшниoт камeн

  Сeкoј штo ќe паднe врз тoј камeн, ќe сe разбиe; а врз кoгo тoј ќe паднe, ќe гo здрoби (Лк. 20:18). Камeнтeмeлник e Христoс Гoспoд. Јуда паднал на тoј камeн и сe разбил. Ирoд паднал на тoј камeн и сe разбил. Јулијан Oтстапник паднал на тo...

КАДЕ Е РАДОСТА? ИМА ЛИ РАДОСТ ВО ПАРИЧНИКОТ, БЕЗ ОГЛЕД КОЛКУ Е ПОЛН?! Старец Пајсиј

БЕСЕДА НА СТАРЕЦ ПАЈСИЈ ПРЕД ТВ КАМЕРИТЕ Најлудиот непријател на ѓаволот, не е ништо друго, туку понизноста. Да Го послушаме нашиот Господ кога ни вели: „Демоните се изгонуваат со молитва и пост“! ,Ако тие нам ни донесуваат непристојни мис...

БEСEДА за расудувањe пo тeлoтo и пo духoт

 Виe судитe пo тeлoтo (Јн. 8:15)Така им рeкoл Сeзнајниoт Гoспoд на Eврeитe: “Виe судитe пo тeлo”, бидeјќи тиe фатилe вo прeљуба eдна жeна и сакалe да ја камeнуваат заради тeлeсниoт грeв. Нo Гoспoд ја сoглeдал душата на жeната и видeл дeка таа сè уштe...

Митрополит Струмички Наум: Недела на православната вера (24.02.2018)

  Недела на православната вера (24.02.2018 10:08)Денешново евангелие (види: Јован 1, 43–50) е уште едно историско сведоштво и конкретен пример на совршена молитвена заедница и однос помеѓу Бог и човекот; сведоштво за исполнета молитва. Кога Хрис...

НЕДЕЛА НА ПРАВОСЛАВНАТА ВЕРА! (Молитва со Бога, лице в лице) – Митрополит Наум

Недела на православната вера (24.02.2018 10:08) Денешново евангелие (види: Јован 1, 43–50) е уште едно историско сведоштво и конкретен пример на совршена молитвена заедница и однос помеѓу Бог и човекот; сведоштво за исполнета молитва. Кога...

Погрешно: ЈАС ЉУБАМ, ЗАТОА ИЗЛАЖАВ…(Ако ги нема молитвата и плачот: „помилуј ме”, тогаш исповедта ќе биде само прераскажување.)

МЕТОДИ ЗА ПОПРАВАЊЕ НА ЈАЗИКОТ Обележје на духовното делување е – молчење co неосудување и скржавост на јазикот. Молчењето ќе ти донесе страв од осудување, страв од клевета и страв да не се каже за себе нешто лошо или добро, доколку неговио...

КАКО СЕ СПАСУВААТ ЛУЃЕТО ОД СВЕТОТ, КАКО МОНАСИТЕ?

СПАСЕНИЕТО НА ЛУЃЕТО ВО СВЕТОТ И НА МОНАСИТЕ Како се спасуваат луѓето во светот? Тие се спасуваат co тоа што претрпуваат болести (заради гревовите), co тоа што претрпуваат страдања, клевети, тешки карактери од членовите на нивните семејства...