Жарко Ѓоргиевски - Беседа за милосрдието (14.10.2017)

  Скопје, 14-ти октомври 2017 г.- храм на св. Димитриј Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух. Благочестиви христијани, Денешниов евангелски текст говори за само едно нешто, нешто што многу едноставно го прифаќаме, но од друга...

Воскресение од пепел

г. Јосиф, митрополит Тетовско – гостиварски 08.10.2017 г. Мала РечицаВоскресение од пепелВо името на Отецот и Синот и Светиот Дух!Домот Мој е дом за молитва......

АРХИЕПИСКОПОТ ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ СТЕФАН: „Години потпрени врз векови“

                                                            на 30 септември 2017 година, во катедралниот храм „Св. Софија“ во Охрид. СТЕФАН,Архиепископ охридски и македонски: „Години потпрени врз векови“ Го...

Преподобен Никита Ститат- Природни и психолошки глави за очистување на умот

Втора стотицаприродни и психолошки глави за очистување на умот 1.     Почетокот на љубовта спрема Бога е презирот спрема видливите и човечките работи; средината е очистување на умот, од кој доаѓа отворањето на духовните очи и гледање на не...

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

  ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА На денешен ден светата православна Црква празнува едно големо и радосно случување за целиот човечки род: раѓањето на Пресвета Дева Марија.Со молитвено внимание да ја ислушаме чудната прик...

Митрополит Тимотеј: „По повод големиот Јубилеј 50 години од одржувањето на Третиот Црковно-народен собор

  Во името на Отецот и Синот и Св. Дух. Драги браќа и сестри, Св. Кипријан Картагински вели: „Каде што е епископот таму е и Црквата". Оваа доктрина е развивана во долгата дваесетвековна традиција на Христовата црква. Но, истата се допо...

Славчо Костадиновски: ШЕСТА НЕДЕЛА ПО ПЕДЕСЕТНИЦА (16.07.2017)

Овој ден го празнуваме чудото на нашиот Спасител Господ Исус Христос, што го направил над слепородениот. И во ова чудо, Спасителот ја користел водата како лек, слично со жената самарјанка и раслабениот. Христос му рекол на слепиот, кој бил таков и ро...