Митрополит Европски Пимен - За стилот и јазикот на проповедта

 Моето размислување за тоа каков треба да биде стилот на проповедта започнува со една теологумена за тоа како би се развивала мисијата на Божјата Црква ако Христос избереше поинаков стил на проповед, бидејќи Христос ја започна Својата мисија на земја...

Јустин Ќелијски - Евангелието на жената Самарјанка

Житија на Светиите - Септември Во издание на црквата посветена на св.Григориј Палама и св. Димитриј Мироточив во Струмица, со благослов на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Струмички г. Наум, излезе од печат нов том од „Житија...

Митрополит Струмички Наум - ЖЕНАТА САМАРЈАНКА (13.05.2017)

  „Кога би го знаела дарот Божји и Кој е Оној што ти вели: ’Дај Ми да пијам‘ – ти самата би побарала од Него и Он би ти дал вода жива... Секој што пие од оваа вода [обичната, природната], пак ќе ожедни; а кој пие од водата што ќе му ја дадам Јас...

Слово на Архиепископот изречено на промоцијата на СОВЕТИ И РАСКАЗИ ОД КЕКАВМЕН

  СТЕФАН,Архиепископ охридски и македонски КЕКАВМЕН  - „СОВЕТИ И РАСКАЗИ“ Книгава „Совети и раскази“ од Кекавмен е пишуван во втората половина на  XI век, поконкретно од 1075 до 1078 година. Таа не е обично историско дело, туку п...

Митрополит Струмички Наум - Цветници (09.04.2017)

Историјата на овој свет заврши со Распнувањето на Богочовекот Христос и доаѓањето на Царството Небесно. Овој свет Го отфрли Богочовекот Христос и самиот себе се осуди на пропаст, а историјата само монотоно се повторува: од едните Христос е повт...

Цветници - Митрополит Тетовско-гостиварски Јосиф (09.04.2017)

09.04.2017 г. - ЦветнициЈОСИФ,Митрополит Тетовско-гостиварски     Возљубени празникољупци,    Денешниот празник, кој го носи полниот назив Влегувањето на Господ Исус Христос во Ерусалим, а кој уште е познат и како Недела на палмите, Цветна...

Среда од првата недела од Великиот Велигденски пост (01.03.2017)

Скопје, 01.03.2017 год.- храм на св.Петка на денот на Светите Дванаесет маченици што пострадаа во времето на Диоклецијан Драги верници, еве по Божја промисла стигнавме до средата од првата недела од Великиот Велигденски пост. Д...