Излезе сејач да сее семе (13.11.2016)

Во трњето кое го уништува Словото на Божествената вистина, освен богатството, насладите и животните грижи (Лк. 8,14), во нашето време треба ги видиме и различните лажни учења кои ги шират научници кои ја изгубиле вистината и заталкале од нејзиниот п...

БEСEДА за грeвoвитe на јазикoт

& Си рeкoв: ќe пазам на патиштата мoи, за да нe згрeшам сo јазикoт свoј (Пс. 38:1). Грeвoт на јазикoт e најчeст и најбрз грeв. Нo oнoј кoј вo збoрoви нe грeши, тoј e сoвршeн чoвeк, вeли апoстoл Јакoв (Јак. 3:2). Кoга пoкајникoт ќe тргнe пo Бoжјитe...

o. Горан Стојчевски - Испуштените црвени слова да ги надополниме со живот

  o. Горан СтојчевскиИспуштените црвени слова да ги надополниме со живот(тема I во II) "Како што би рекол нашиот преподобен ава Јустин, толкувајќи го свети Апостол Павле (парафразирам): во Црквата на Светиот Дух, како Тело...

Митрополит Методиј Златанов - За талантите

Во еден од своите романи Достоевски пишува: “Убавината ќе го спаси светот”. Има ли вистина во ваквото тврдење кое, во најмала рака, делува како парафраза на некое древно пророштво? Убавината ќе го спаси светот! Но, ако само погледнеме на светот околу...

Арх. Емилијан Симонопетриски - „Крстот и искуството на Крстот во Православната Црква“

Најубавите мисли за Крстот ✤✣✤  (Извадок од беседата „Крстот и искуството на Крстот во Православната Црква“ од Архимандрит Емилијан Симонопетриски)✤✣✤  На секого од нас му е познат кондакот на Воздвижение на Чесниот и Животворен...

Слово на Неговото Високопреосвештенство, Митрополит Тимотеј (27.09.2016)

На Светата Литургија, на празникот Крстовден 14/27 септември 2016 лето Господово, Рајчица Во името на Отецот и Синот и Св. Дух. Драги браќа и сестри, Светата Православна црква, денеска прославува еден од дванаесетте Господови пра...

Благословот на нашиот крст – Митрополит Атанасиј Лимасолски

27/09/2016   Поуки - советиВо Православната Црква болката, и секој друг вид страдање за верниот човек воопшто не се исклучува, туку истите добиваат сосема ново достоинство, тие се преобразуваат во неа. Со нашата храброст, трпение, нашите молитв...

Митрополит Струмички Наум - Го сведочиме ли Крстот Христов или само својот крст?

  Сите имаме свој крст, но прашањето е: дали нашето страдање Бог го прима како учество во Крстот Христов или тоа е само обично, очајно и бесмислено човечко страдање? Односно, дали нашето страдање е сведоштво на Крстот Христов во овој свет или то...