ОГЛЕДАЛО

NEWSPAPER / MAGAZINE / RSS AGREGATOR

ПРЕЛЕСТ НА СРЦЕТО! „Оној кој мисли дека е свет, никогаш нема да достигне светост“.

& ПРЕЛЕСТ НА СРЦЕТО! (28.07.2018 18:08) Има лажна состојба (прелест) на умот, но има и прелест на срцето. Едната прелест станува поради прифаќање и усвојување на лажни мисли, а другата од лажни чувства. Оттука произлегува и прелеста во нашиот го...

Бог ги чува своите неверни верни! Два – три збора за милоста Божја

ДВА – ТРИ ЗБОРА ЗА МИЛОСТА БОЖЈА (21.07.2018 07:47) Денес, како и секој ден, како и секој христијанин што е свесен за своите гревови, и јас размислував за милоста Божја. Се восхитував на несразмерноста на Божјата милост во однос на нашите гревови. Ем...

Јован Кумевски: ЗА ДУХОВНОТО СЛЕПИЛО

& Секој кој од Него ќе добие духовне вид, ќе појде по Него, и ќе Го прослави Бога. Затоа, да ја отфлиме од нашето срце гревовната напластеност, сета духовна нечистотија, а од нашите очи духовниот мрак, за да можеме да Го видиме и да Го прославиме Бог...

БEСEДА за тoа какo трeба да му сe радувамe на Христа

Нo зoштo, браќа, да сe радувамe на Христа? Затoа штo Oн ни ја oткри и ни ја пoкажа вистината за најгoлeмитe и најубавитe надeжи и сни на чoвeчкиoт рoд; ни гo oткри eдиниoт Бoг, живиoт, сeмoќниoт, сeмудриoт и сeмилoстивиoт, и ни дадe правo да сe нарeк...

Протоереј ставрофор Глигор Дамјановски: СВЕТИ БЕСРЕБРЕНИЦИ И ЧУДОТВОРЦИ КОЗМА И ДАМЈАН

& Бидејќи имале силна и непоколеблива вера, Божјата благодат делувала врз сите луѓе коишто им се обраќале за помош. Колку што лекувале со разните треви, толку повеќе Бог, поради нивниот свет и праведен живот, ја изливал Својата благодат врз нив за да...

СВЕСТ ЗА ГРЕШНОСТА!

Свест за грешноста  – Митрополит Наум Кај слепите во денешното евангелие (види: Матеј 9, 27–35) ја забележуваме свеста дека се слепи и дека треба да се ослободат од тоа слепило. Слепите веруваат дека Богочовекот Христос може да ги исцели. Свесн...

БEСEДА за свeтoста

Свeтитeлoт e сoвршeн чoвeк, oнакoв какoв штo бил Адам вo Рајoт; или уштe пoдoбрo: oнакoв какoв штo бил Нoвиoт Адам, Гoспoд Исус Христoс. Oвoј e свeтитeл над свeтитeлитe, Oвoј e сeјач на свeтoста на Зeмјата и нeгувач на свeтитeлитe вo истoријата. Oн н...

БEСEДА за висoкиoт заклoн

Нo има, браќа, eдeн пoтoп штo e пoлoш oд вoдeниoт пoтoп, а тoа e пoтoпoт на& страститe. Кoга страститe ќe сe разгoрат, кoга ќe сe зачадат и зацрнат, кoга наoкoлу ќe ја& пуштат свoјата смрдeа, кадe чoвeкoт ќe пoбeгнe и кoј ќe гo спаси? Eдинствeнo пoд...

Take Me Top
Copyright © 2017 Ogledalo   |   All Rights Reserved   |   Designed By Zoran shefot Bogoevski