КАДЕ Е РАДОСТА? ИМА ЛИ РАДОСТ ВО ПАРИЧНИКОТ, БЕЗ ОГЛЕД КОЛКУ Е ПОЛН?! Старец Пајсиј

БЕСЕДА НА СТАРЕЦ ПАЈСИЈ ПРЕД ТВ КАМЕРИТЕ Најлудиот непријател на ѓаволот, не е ништо друго, туку понизноста. Да Го послушаме нашиот Господ кога ни вели: „Демоните се изгонуваат со молитва и пост“! ,Ако тие нам ни донесуваат непристојни мис...

БEСEДА за расудувањe пo тeлoтo и пo духoт

 Виe судитe пo тeлoтo (Јн. 8:15)Така им рeкoл Сeзнајниoт Гoспoд на Eврeитe: “Виe судитe пo тeлo”, бидeјќи тиe фатилe вo прeљуба eдна жeна и сакалe да ја камeнуваат заради тeлeсниoт грeв. Нo Гoспoд ја сoглeдал душата на жeната и видeл дeка таа сè уштe...

Митрополит Струмички Наум: Недела на православната вера (24.02.2018)

  Недела на православната вера (24.02.2018 10:08)Денешново евангелие (види: Јован 1, 43–50) е уште едно историско сведоштво и конкретен пример на совршена молитвена заедница и однос помеѓу Бог и човекот; сведоштво за исполнета молитва. Кога Хрис...

НЕДЕЛА НА ПРАВОСЛАВНАТА ВЕРА! (Молитва со Бога, лице в лице) – Митрополит Наум

Недела на православната вера (24.02.2018 10:08) Денешново евангелие (види: Јован 1, 43–50) е уште едно историско сведоштво и конкретен пример на совршена молитвена заедница и однос помеѓу Бог и човекот; сведоштво за исполнета молитва. Кога...

Погрешно: ЈАС ЉУБАМ, ЗАТОА ИЗЛАЖАВ…(Ако ги нема молитвата и плачот: „помилуј ме”, тогаш исповедта ќе биде само прераскажување.)

МЕТОДИ ЗА ПОПРАВАЊЕ НА ЈАЗИКОТ Обележје на духовното делување е – молчење co неосудување и скржавост на јазикот. Молчењето ќе ти донесе страв од осудување, страв од клевета и страв да не се каже за себе нешто лошо или добро, доколку неговио...

КАКО СЕ СПАСУВААТ ЛУЃЕТО ОД СВЕТОТ, КАКО МОНАСИТЕ?

СПАСЕНИЕТО НА ЛУЃЕТО ВО СВЕТОТ И НА МОНАСИТЕ Како се спасуваат луѓето во светот? Тие се спасуваат co тоа што претрпуваат болести (заради гревовите), co тоа што претрпуваат страдања, клевети, тешки карактери од членовите на нивните семејства...

о. Горан Стојчевски: Простувањето како неопходен услов за пост и молитва

  о. Горан Стојчевски Простувањето како неопходен услов за пост и молитва Неколкупати веќе ми се паднала можноста за да изнесам некоја скромна проповед по повод овој ден, востановен во Црквата како ден на простувањето, или во наш...

Пред сѐ се викаме Христијани

  Слово на Неговото Високопреподобие, Архимандрит Партениј, изговорено на вечерната богослужба во чест на Свети Партениј Лампсакиски Навечерие на Недела сиропусна или мои, вашето присуство вечерва овде, како и љубовта со која зра...