ОГЛЕДАЛО

NEWSPAPER / MAGAZINE / PUBLISHER

ВО ЧЕСТ И СПОМЕН НА СЛАВНИОТ ХРИСТОВ МАЧЕНИК, СВЕТИ ГЕОРГИЈ ПОБЕДОНОСЕЦ (Бигорски манастир)

Мили мои, вечерва го славиме сечесниот спомен на славниот Христов маченик, Свети Георгиј Победоносец, на кого е и посветена оваа Свештена Обител. Верувам дека повеќето од вас го знаат прекрасното житие на овој чудесен, од Црквата Божја наре...

Митрополит Струмички Наум: Вода жива (05.05.2018)

 Водата која Богочовекот Христос ни ја дава, и која имајќи ја никогаш нема да ожедниме, е благодатта на Светиот Дух во нашето срце (види: Јован 4, 5–42). Оваа благодат во нас може да стане и извор на благодат, која нè води во живот вечен, доколку го...

ВОДА ЖИВА (Митрополит Струмички Наум)

ВОДА ЖИВА Водата која Богочовекот Христос ни ја дава, и која имајќи ја никогаш нема да ожедниме, е благодатта на Светиот Дух во нашето срце (види: Јован 4, 5–42). Оваа благодат во нас може да стане и извор на благодат, која нè води во живот...

ЗА БЛУДНАТА СТРАСТ – Отец Пимен

За блудната страст – Митрополит Европски Пимен Ниeдна страст нe сe пoбeдува бeз гoлeма бoрба. Блудната страст oтцитe ја нарeклe смрт. Кoга блудникoт ќe сe спаси oд блудната страст какo да вoскрeснал oд мртвитe. Кај oниe кoи живeат вo свeтoт...

Да не бидеме како оние “праведници” кои сакале да го убијат Христос! (Архимандрит Гаврил Галев – Неделата на раслабениот)

=Овој историски настан од животот на Богочовекот Исус обработува многу прашања од православната симболика и животот на човекот, воопшто. Најнапред, во него се разгледува темата за смислата и споредбата помеѓу стариот и новиот завет. Потоа, б...

За светоста на Гаврил Светогорецот – Епископот Велички(Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Стефан)

Свет на земјата – Светител на небото Човекот, како Божјо создание, нема друга причина за своето постоење освен – светоста!  Светоста е и целта и смислата на човековиот живот. Но светоста, не е некоја апстрактна и безлична идеја, не е некаква...

Митрополит Струмички Наум: Уво не ми чуе... (28.04.2018)

Уво не ми чуе... (28.04.2018 08:26)Евангелското четиво од Неделата на раслабениот (види: Јован 5, 1–15) е полно со симболика.            Постои симболика на Светото Крштение: бањата Витезда во која луѓето оздравувале од каква било болест и да б...

УВО НЕ МИ ЧУЕ… (Митрополит Наум)

УВО НЕ МИ ЧУЕ… (28.04.2018 08:26) Евангелското четиво од Неделата на раслабениот (види: Јован 5, 1–15) е полно со симболика. Постои симболика на Светото Крштение: бањата Витезда во која луѓето оздравувале од каква било болест и да боледувале...