КАКВА КОРИСТ ИМАШ АКО НЕКОГО СОБЛЕЧЕШ ЗА ДРУГ ДА ОБЛЕЧЕШ? (Мудрост Сирахова)

МИЛОСРДИЕТО…. „Како што разгорениот оган го гасне вода, така милосрдието ги ублажува гревовите; Милосрдието останува во веки.“ Милосрдието кое произлегува од неправда не е милосрдие, туку суровост и нечовечност, зашто каква корист има ако н...

АКТОТ НА ЉУБОВТА – Архимандрит Софрониј

‘ЗА МОЛИТВАТА НА КОЈА И СЕ ОТКРИВА БОГ – ВИСТИНАТА Тој е Светлина и Вистина. И кога оваа Вистинска Светлина (Јн. 1, 9) ќе не опфати, тогаш ја живееме Неговата љубов и Премудрост, ние во радост пребиваме и врз нас се симнува длабоко познание,...

ЗОШТО ИНСИСТИРАТЕ ЈАС ДА ПРОСТУВАМ? (кога гордоста не дава) Старец Сампсон

Старец Сампсон – ЗА ПРОСТУВАЊЕТО) Тоа што многу силно ме растажува е нехристијанското срце, лошото срце, кое не сака да прости. Срце кое Му се противи на Бога, зашто не сака да прости и нема намера да простува, од една страна има дрскост и...

Свети Три светители

  Празникот на Светите Три Вселенски учители и светители е востановен за празнување во XI век за време на владеењето на благоверниот и христољубив цар Алексиј Комнен. Имено, секој од овие три архиереи – свети Василиј Велики, свети Григориј Бог...

Љубовта е во единството – г. Јосиф, митрополит Тетовско-гостиварски

Беседа во Неделата на Страшниот суд (Месопусна) – посветена на празникот на Трите светители Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух!   Елате, благословени од Мојот Отец; наследете го Царството, приготвено за вас од почетокот на светот (Матеј 2...

СПЕЦИЈАЛИТЕТ, А САМО ОД БУКОВЕЦ – ПОСНА ТРПЕЗА (Едноставно и брзо)

1. Макало со буковец – едноставно и лесно за подготовка. Состојки: 3 лажици буковец. Може да се помеша  благ и лут буковец. Неколку чесниња лук. Се преливаат со малку врел зејтин ( може и без зејтин, на вода, ако е ден на строг пост) и се...

Недела на Страшниот суд (Месопусна)

Оваа недела вниманието на Црквата е свртено кон Евангелието за Судот Божји (Мт. 25, 31-46) на кој што недостигот на дела на љубов ќе нѐ покаже виновни пред Бога. Ден претходно, во саботата месопусна си спомнуваме за сите претходно упокоени отци и...