Категорија : Вести

by Super Admin - 1 week ago

Божествена Литургија во храмот Рождество на Пресвета Богородица,Скопје (04.11.2018)

   На 4-ти ноември 2018 година, во  нашата света, соборна и апостолска  Цркви молитвено се прослави споменот на : Свети Аверкиј Рамноапостолен Преподобен Лот              На 4-ти  ноември...

by Super Admin - 1 week ago

Божествена Литургија во храмот Рождество на Пресвета Богородица,Скопје (04.11.2018)

   На 4-ти ноември 2018 година, во  нашата света, соборна и апостолска  Цркви молитвено се прослави споменот на : Свети Аверкиј Рамноапостолен Преподобен Лот              На 4-ти  ноември...

by Super Admin - 1 week ago

„Св. Иларион еп. Мегленски“ - Именден на Надлежниот Митрополит Брегалнички г. Иларион (03.11.2018)

03. 11. 2018 година, Св. Иларион еп. Мегленски, препод. Иларион Велики - Именден на Надлежниот Митрополит Брегалнички г. Иларион, во манастирот „Св. Гаврил Лесновски“ во Лесново, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во...

by Super Admin - 1 week ago

„Св. Иларион еп. Мегленски“ - Именден на Надлежниот Митрополит Брегалнички г. Иларион (03.11.2018)

03. 11. 2018 година, Св. Иларион еп. Мегленски, препод. Иларион Велики - Именден на Надлежниот Митрополит Брегалнички г. Иларион, во манастирот „Св. Гаврил Лесновски“ во Лесново, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во...

by Super Admin - 1 week ago

Православна светлина бр. 47

Свети Никола Кавасила: Поука На луѓето, одвоени од Бога со тројна преграда: природата, гревот и смртта, Господ им дал да Го поседуваат целосно и да се соединат со Него непосредно, со тоа што Он, една по една ги отстранил с...

by Super Admin - 1 week ago

Православна светлина бр. 47

ОД СВЕТИ ПАЛАДИЈ Исполнет со тага, тој не им одговарал ниту, пак, ги слушал. Бидејќи не можеле ништо да постигнат, тие го фатиле и страшно го истепале. Откако му го покриле целото тело со рани, го оставиле полумртов и зами...

by Super Admin - 1 week ago

Излезе од печат „Толкување на Псламите“ од свети Атанасиј и свети Василиј

Со благослов на Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Повардарски г. Агатангел се подготви и се испечати книгата „Толкување на Псламите“ од свети Атанасиј и свети Василиј. Книгата ја преведе ѓаконот Никола Ѓорѓиевски. Ова најново и...

by Super Admin - 1 week ago

Излезе од печат „Толкување на Псламите“ од свети Атанасиј и свети Василиј

Со благослов на Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Повардарски г. Агатангел се подготви и се испечати книгата „Толкување на Псламите“ од свети Атанасиј и свети Василиј. Книгата ја преведе ѓаконот Никола Ѓорѓиевски. Ова најново и...

by Super Admin - 1 week ago

23 Недела по Педесетница, Гостивар (04.11.2018)

Свети Никола Кавасила: Поука На луѓето, одвоени од Бога со тројна преграда: природата, гревот и смртта, Господ им дал да Го поседуваат целосно и да се соединат со Него непосредно, со тоа што Он, една по една ги отстранил с...

by Super Admin - 1 week ago

23 Недела по Педесетница, Гостивар (04.11.2018)

ОД СВЕТИ ПАЛАДИЈ Исполнет со тага, тој не им одговарал ниту, пак, ги слушал. Бидејќи не можеле ништо да постигнат, тие го фатиле и страшно го истепале. Откако му го покриле целото тело со рани, го оставиле полумртов и зами...

by Super Admin - 1 week ago

Бигорски доби на дар уметнички слики од ќелијното училиште и владиката Козма Пречистански

  Нашата Свештена Обител вчера беше почестена со две прекрасни уметнички слики, подарени од благочестивото семејство Јотови од Плевен, Бугарија. Станува збор за портрет на нашиот многу значаен дебарски владика Козма Пречистански (1836 – 19...

by Super Admin - 1 week ago

Бигорски доби на дар уметнички слики од ќелијното училиште и владиката Козма Пречистански

  Нашата Свештена Обител вчера беше почестена со две прекрасни уметнички слики, подарени од благочестивото семејство Јотови од Плевен, Бугарија. Станува збор за портрет на нашиот многу значаен дебарски владика Козма Пречистански (1836 – 19...

by Super Admin - 1 week ago

Заупокоена Литургија во храмот на св.Петка, н. Црниче, Скопје (03.11.2018)

   Скопје, 3-ти ноември 2018 г.-храм на св.Петка     На 3-ти ноември  2018 година, во дваесетитретата недела по Педесетница, кога Македонската православна црква- Охридска архиепископија го прославува споменот на  Преподобен Иларио...

by Super Admin - 1 week ago

Заупокоена Литургија во храмот на св.Петка, н. Црниче, Скопје (03.11.2018)

   Скопје, 3-ти ноември 2018 г.-храм на св.Петка     На 3-ти ноември  2018 година, во дваесетитретата недела по Педесетница, кога Македонската православна црква- Охридска архиепископија го прославува споменот на  Преподобен Иларио...

by Super Admin - 1 week ago

Христе, во светлината на Твоето лице оние што си ги избрал, упокој ги

  Љубовта на Црквата Божја сјае насекаде, го прегрнала и сегашниот век, се грижи за идните, а се простира и во минатите, сѐ до самиот почеток, до созданието Адамово. Иако не е од времето, таа ги опфаќа сите во времето, за и нив да ги...