Божествена литургија за празникот Воведение на Пресвета Богородица во храмот – Пречиста во манастирот „Свети Климент Охридски“ во Кинг Лејк, Мелбурн (Викторија)

 На 04. 12. 2017, кога Светата Црква го празнува празникот Воведение на Пресвета Богородица во храмот – Пречиста, во манастирот „Свети Климент Охридски“ во Кинг Лејк, игуменот на манастирот, архимандритот Гаврил (Галев) отслужи Света Златоустова...

Божествена литургија во храмот „Свети Димитриј Солунски“ – Волонгонг, Сиднеј (Нов Јужен Велс)

На 04. 12. 2017 година, кога го празнуваме Воведение на Пресвета Богородица во храмот – Пречиста, вo црковната општина „Свети Димитриј Солунски“ – Волонгонг, протојереј – ставрофор Љубомир Милошоски во сослужение со старешината на храмот, ерејот...

Божествена литургија во манастирот „Свети Климент Охридски“ во Кинг Лејк, Мелбурн (Викторија)

На 03. 12. 2017, во 26-тата недела по Педесетница, кога Светата Црква го празнува Претпразненството на празникот Воведение Богородично и преподобниот Григориј Декаполит, во манастирот „Свети Климент Охридски“ во Кинг Лејк, игуменот на манастирот...

Божествена литургија во храмот „Свeти Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, Мелбурн (Викторија)

На 03. 12. 2017 година, во 26-тата недела по Педесетница кога го празнуваме Претпразненството на Воведението Богородично и преподобниот Григориј Декаполит, во црковната општина „Свети Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, старешината на храмот...

П О К А Н А

МАКЕДОНСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА – ОХРИДСКА АРХИЕПИСКОПИЈА (МПЦ-ОА) МАКЕДОНСКА ПРАВОСЛАВНА МЛАДИНА НА АВСТРАЛИЈА (МОЈА)    Возљубени во Господа, ние како раководство на Македонската православна младина на Австралија (МОЈА) ја имаме особената чест да...

ПОКАНА ЗА ЧАСОВИ ПО ВЕРОНАУКА

Macedonian Orthodox Church – Ohrid ArchbishopricDiocese of Australia – Sydney МАКЕДОНСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА – ОХРИДСКА АРХИЕПИСКОПИЈА АВСТРАЛИСКО-СИДНЕЈСКА ЕПАРХИЈА „Saint Demetrius of Solun“ – Macedonian Orthodox Church – WollongongМакедонска пра...

Свети Григориј Палама

"Свети Григориј Палама"На 27.11.2017 година, кога Црквата го слави споменот на: светиот апостол Филип, светиот Григориј Палама и светиот цар Јустинијан, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф служеше Св...