Собор на Пресвета Богородица

"Собор на Пресвета Богородица"На 8 јануари 2018 година, кога Црквата го слави Соборот на Пресвета Богородица, во соборниот храм на Свети Димитриј во Крива Паланка, митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф служеше света Златоустова Литу...

Бадник и Божик во храмот „Свeта Недела“ во Голд Кост (Квинзланд)

На 06. 01. 2018 година, кога го празнуваме споменот на Преподобната маченичка Евгенија и другите со неа и на Преподобен Никола војвода (Бадник), во црковната општина „Света Недела“ во Голд Кост, протојереј – ставрофор Ѓорѓија Лапоски служеше Вече...

ХРИСТОС СЕ РОДИ – НАВИСТИНА СЕ РОДИ!

Детали Родителска категорија: Вести Објавено: 07 Јануари 2018 Посети: 193 ХРИСТОС СЕ РОДИ – НАВИСТИНА СЕ РОДИ! На 07. 01. 2018 година, кога Православна Црква го празнува Рождес...

Божик во храмот „Свети Јован Крстител“ – Џилонг (Викторија)

На 07. 01. 2018 година, кога го празнуваме празникот Рождество на Господ Исус Христос (Божик), вo црковната општина „Свети Јован Крстител“ – Џилонг, старешината на храмот, протојереј Чедомир Илиевски служеше Света Василиева Литургија. На Светата...

Божик во Соборниот храм „Успение на Пресвета Богородица“ во Сиденхам, Мелбурн (Викторија)

На 07. 01. 2018 година, кога го празнуваме празникот Рождество на Господ Исус Христос (Божик), во црковната општина „Успение на Пресвета Богородица“ во Сиденхам, старешината на храмот протојереј – ставрофор Ефтим Бетински отслужи Света Василиева...

Божик во храмот „Свeти Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, Мелбурн (Викторија)

На 07. 01. 2018 година, кога го празнуваме празникот Рождество на Господ Исус Христос (Божик), во црковната општина „Свети Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, старешината на храмот, јерејот Климент Станковски служеше Света Василиева Литургиј...

Бадник и Божик  во храмот „Свeти Никола“ во Перт, (Западна Австралија)

 На 06. 01. 2018, во предвечерието на празникот Рождество на Господ Исус Христос (Божик), во црковната општина „Свети Никола“ во Перт, старешината на храмот протојерејот Станко Јовановски служеше Вечерна богослужба.  На 07. 01. 2018 година, кога...

Божик во храмот „Свeти Наум Охридски“ во Аделаид (Јужна Австралија)

 На 07. 01. 2018 година, кога го празнуваме празникот Рождество на Господ Исус Христос (Божик), во црковната општина „Свети Наум Охридски“ во Аделаид, архимандритот Гаврил (Галев) служеше Света Василиева Литургија. На Светата Литургија, верниот н...