Покана за храмовата слава „Свети Климент Охридски“ и за македонскиот пикник „Графчето“

Храмова слава – Свети Климент Охридски (8 декември 2017 година)   Со благослов на надлежниот архиереј, митрополитот Тимотеј, Македонскиот православен манастир „Свети Климент Охридски” во Кинг Лејк, на 8-ми декември 2017 година ја одбележува своја...

Дваесет и петта недела по Педесетница

"Дваесет и петта недела по Педесетница"На 26.11.2017 година, во Дваесет и петтата недела по Педесетница, кога Црквата го слави споменот на светиот Јован Златоуст, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф,...

Свети великомаченик Мина

"Свети великомаченик Мина"На 24.11.2017 година, кога Црквата го слави споменот на светиот великомаченик Мина, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф служеше Света Златоустова Литургија во храмот на свет...

Собор на свети Архангел Михаил

"Собор на свети Архангел Михаил"На 21.11.2017 година, кога Црквата го слави соборот на свети Архангел Михаил и останатите небесни бестелесни сили, Архангелите Гаврил, Рафаил, Урил, Салатил, Јегудил, Варахил и Јеремил, Неговото Високопреосвеш...

24 – та Недела по Педесетинца и 100 – години од осветувањето на црквата „Св. вмч. Георгиј“ во Кочани

Детали Родителска категорија: Вести Објавено: 19 Ноември 2017 Посети: 722 24 – та Недела по Педесетинца и 100 – години од осветувањето на црквата „Св. вмч. Георгиј“ во Кочани Н...

Вечерна и промоција на книгата “100 – години од постоењето на црквата Св. вмч. Георгиј“ во Кочани

Детали Родителска категорија: Вести Објавено: 19 Ноември 2017 Посети: 947 Вечерна и промоција на книгата “100 – години од постоењето на црквата Св. вмч. Георгиј“ во Кочани На 1...