Дваесет и четврта недела по Педесетница

"Дваесет и четврта недела по Педесетница"На 19.11.2017 година, во Дваесет и четвртата недела по Педесетница, кога Црквата го слави споменот на светиот Павле Цариградски, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р...

Делегација од Австралиско – сиднејската епархија присуствуваше на премиерата на духовниот концерт „Цела ноќ бдение“

Во Австралиско – новозеландската епархија на Руската Задгранична православна црква, со благослов на Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот г. Иларион, Прв ерарх на Руската Задгранична Црква, Митрополит на Њујорк и Источна Америка и Архиепис...

Дваесет и трета недела по Педесетница

"Дваесет и трета недела по Педесетница"На 12.11.2017 година, во Дваесет и третата недела по Педесетница, кога Црквата го слави споменот на светиот апостол Клеопа, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф...

Игуменот Гаврил (Галев) беше произведен во Архимандритски чин

На 10. 11. 2017 година, кога Светата Црква го слави споменот на светата Параскева Икониска, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Струмички г. Наум во сослужение на Неговото Високопреосвештенство митрополитот Тетовско – гостиварски г. Јосиф...

Бдение и произведување во архимандритски чин

"Бдение и произведување во архимандритски чин"На 10.11.2017 година, кога Црквата го слави споменот на светата Параскева Икониска, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Струмички г.Наум во сослужение со митрополитот Тетовско-гостиварски...

Свети великомаченик Димитриј Солунски

"Свети великомаченик Димитриј Солунски"На 8.11.2017 година, кога Црквата го прославува светиот великомаченик Димитриј Солунски, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф, служеше Света Златоустова Литургиј...