Воскресение Христово (трет ден)

"Воскресение Христово (трет ден)"На 10 април 2018 година (вторник од Светлата седмица), во храмот на свети Димитриј во Крива Паланка, митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф во сослужение со митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф...

Воскресение – Трет ден во Радовиш

Детали Родителска категорија: Вести Објавено: 10 Април 2018 Посети: 714 Воскресение – Трет ден во Радовиш Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион н...

Воскресение Христово (2 ден) во манастирот „Свети Климент Охридски“ во Кинг Лејк, Мелбурн (Викторија)

На 09. 04. 2018 година (понеделник од Светлата недела – Велигден 2 ден), во црковната општина „Свети Климент Охридски“ во Кинг Лејк, игуменот на манастирот архимандритот Гаврил (Галев) служеше Света Златоустова Литургија. На Светата Литургија, ве...

Воскресение Христово (2 ден) во храмот „Света Петка“ во Рокдејл, Сиднеј (Нов Јужен Велс)

На 09. 04. 2018 година (понеделник од Светлата недела – Велигден 2 ден), во црковната општина „Света Петка“ во Рокдејл, старешината на храмот презвитер Владо Недески служеше Света Златоустова Литургија. На Светата Литургија, верниот народ се прич...

Света Архиерејска литургија за Воскресение Христово (2 ден) во храмот „Света вмч. Димитриј“ во Волонгонг, Сиднеј (Нов Јужен Велс)

На 09. 04. 2018 година (понеделник од Светлата недела Велигден 2 ден), во црковната општина „Свети вмч. Димитриј“ во Волонгонг, Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј во сос...

Воскресение – Втор ден во Кочани

Детали Родителска категорија: Вести Објавено: 09 Април 2018 Посети: 1036 Воскресение – Втор ден во Кочани Митрополитот Брегалнички г. Иларион на Воскресението Христово – Втор...

Воскресение Христово (втор ден)

"Воскресение Христово (втор ден)"На 9 април 2018 година (понеделник од Светлата седмица) во митрополитскиот соборен храм на свети Никола во Куманово, митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф служеше Света Златоустова Литургија. На Свет...

Воскресение Христово во храмот „Света вмч. Недела“ во Голд Кост (Квинзленд)

Дојди, Христе, во моето срце! Ти се предавам, Христе мој воскреснат, Светлино моја, љубов и радост моја! Дојди, просветли ми го срцето и направи ме светлина! На 08. 04. 2018 година,  во црковната општина „Света вмч. Недела“ во Голд Кост,  протој...