Venerable Joanikij of Rakotnica the biography

You cannot hide light that is at the top of a mountain, and you  do not put it under a bushel, but on a candlestick, and it gives light to all that are in the house (Mat. 5: 15). The life of our venerable father Joanikij is as much hidden as it...

Житие на преподобен Јоаникиј Ракотински

Неможе да се сокрие светило што се наоѓа на врв планина и Не се става светило под поклоп туку на свекник за да ѓи осветлува сите в куки. Животот на преопдобниот отец наш Јоаникиј е во токлу скриен, а истовремено и во толку објавен. Оскудни се под...

Раѓање на Пресвета Богородица – Мала Богородица - производство во протоерејски чин во штипско Ново Село

{artsexylightbox singleImage="images/stories/19-09-17/1.JPG" path="images/stories/19-09-17/" previewHeight="150" previewWidth="200"}{/artsexylightbox} Раѓање на Пресвета Богородица – Мала Богородица - производство во протоерејски чин во...

Рождество на Пресвета Богородица

На 21.09.2017 година, кога Црквата го прославува Раѓањето на Пресвета Богородица, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф, служеше Света Златоустова Литургија во храмот на Пресвета Богородица во с.Ранковце. На Св...

Псалтир – нова апликација за паметни телефони

Со благослов на Митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф, информативната служба на Кумановско-осоговската епархија ја изработи и објави апликацијата „Псалтир“ за паметни телефони. Апликацијата е бесплатна, наменета телефони со оперативен систем...

Пристигна новиот парохиски свештеник во Црковната општина „Свети вмч. Димитриј Солунски“ во Волонгонг (Нов Јужен Велс)

Со благослов на надлежниот архиереј на Австралиско – сиднејската епархија, Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Дебарско – кичевски и Администратор Австралиско – сиднејски г. Тимотеј, во мисија на Македонската Православна Црква – Охридска...

Божествена литургија за празникот Рождество на Пресвета Богородица во храмот „Свeти Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, Мелбурн (Викторија)

На 21. 09. 2017 година, кога го празнуваме празникот Рождество на Пресвета Богородица (Мала Богородица), во црковната општина „Свети Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, старешината на храмот, јерејот Климент Станковски служеше Света Златоуст...

Прославен празникот Рождество на Пресвета Богородица во храмот „Свeта Петка“ во Рокдејл, Сиднеј (Нов Јужен Велс)

На 21. 09. 2017 година, кога го празнуваме празникот Рождество на Пресвета Богородица (Мала Богородица), во црковната општина „Света Петка“ во Рокдејл, игуменот Гаврил (Галев) служеше Света Златоустова Литургија. На Светата Литургија, верниот нар...