Божествена литургија за празникот Рождество на Пресвета Богородица во храмот „Свeти Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, Мелбурн (Викторија)

На 21. 09. 2017 година, кога го празнуваме празникот Рождество на Пресвета Богородица (Мала Богородица), во црковната општина „Свети Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, старешината на храмот, јерејот Климент Станковски служеше Света Златоуст...

Прославен празникот Рождество на Пресвета Богородица во храмот „Свeта Петка“ во Рокдејл, Сиднеј (Нов Јужен Велс)

На 21. 09. 2017 година, кога го празнуваме празникот Рождество на Пресвета Богородица (Мала Богородица), во црковната општина „Света Петка“ во Рокдејл, игуменот Гаврил (Галев) служеше Света Златоустова Литургија. На Светата Литургија, верниот нар...

Претставник од Австралиско – сиднејската епархија при МПЦ – ОА се сретна со Коптскиот поглавар, Неговата светост папата г. Тавадрос II

На Австралискиот континент од неодамна во своја прва официјална работна посета се наоѓа 118-тиот Папа Александриски и Патријарх на цела Африка, на Светата Апостолска визија на свети Марко евангелистот, на Копската православна црква г. г. Тавадрос...

За христијанската љубов

Во денешнината луѓето се стремат максимално да го искористат своето време. Секој се труди да ги прочита новостите што го интересираат објавени накратко во весниците. Големи книги не се читаат. Има писатели чија работа е да ја скратат содржината н...

Послание до учениците и студентите од Кумановско-осоговската епархија

МАКЕДОНСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА – ОХРИДСКА АРХИЕПИСКОПИЈА КУМАНОВСКО-ОСОГОВСКА ЕПАРХИЈА ПОСЛАНИЕ & до учениците и студентите од нашата Свештена Епархија по повод започнувањето на новата 2017/18 училишна и академска година & Во Христа в...

Отсекување на чесната глава на св. Јован Крстител

На 11.09.2017 година, кога Црквата си спомнува за отсекувањето на чесната главата на светиот Јован Крстител, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф во сослужение со митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф го...