Недела Сиропусна

"Недела Сиропусна"На 18 февруари 2018 година, во четвртата подготвителна недела на Великиот Пост, во митрополитскиот соборен храм на свети Никола во Куманово, митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф, служеше света Златоустова Литургиј...

Достапни за преземање материјали поврзани со Великиот пост

"Достапни за преземање материјали поврзани со Великиот пост"Достапен за преземање е инфографикот што накратко ги разработува неделите од Великиот пост (.pdf верзија [538kB] и .png верзија [639 kB]) Покрај него, во .pdf верзија на следната...

Сретение Господово во Штип

Детали Родителска категорија: Вести Објавено: 15 Февруари 2018 Посети: 216 Сретение Господово во Штип На 15. 02. 2018 година, Сретение Господово, Неговото Високопреосвештенство...

Света Божествена Литургија во храмот „Свeта Петка“ во Рокдејл, Сиднеј (Нов Јужен Велс)

На 15. 02. 2018, кога Светата Црква го празнува празникот Сретени Господово, во црковната општина „Света Петка“ во Рокдејл, старешината на храмот, презвитерот Владо Недески, служеше Света Златоустова Литургија. На Светата Литургија, верниот народ...

Сретение Господово

Настанот кој денес го празнуваме е опишан во Евангелието според Лука. Станува збор за моментот кога Пресвета Богородица и праведниот Јосиф Го донесуваат малиот Христос, во четириесеттиот ден по раѓањето, да Го претстават пред Бога во храмо...

Беседа за празникот Сретение Господово – Митрополит г. Тимотеј

Во името на Отецот и Синот и Св. Дух. Амин! Драги браќа и сестри! Денеска, светата Православна црква, прославува еден од Господовите празници, таканаречен Сретение Господово. Оваа година, празникот се совпаѓа и со неделен празник. Недела во која...

Честиткa за изборот на г. Даријан Сотировски за Директор на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи

До:                                                                                                                   г. Даријан Сотировски, Директор на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи Почитуван, Дозволете да Ви с...