ОГЛЕДАЛО

NEWSPAPER / MAGAZINE / RSS AGREGATOR

Преподобна Параскева Римјанка

На 08.08.2018 година, кога Црквата го слави споменот на преподобната маченичка Параскева Римјанка, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф служеше Света Златоустова Литургија во храмот на света Петка во Куманово....

Вечерна богослужба на света маченичка Параскева Римјанка

На 07.08.2018 година, на празникот на св. маченичка Параскева Римјанка, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф, служеше вечерна богослужба во храмот на света Петка во Бедиње – Куманово.

Десетта недела по Педесетница

На 05.08.2018 година, во Десеттата недела по Педестница, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф служеше Света Златоустова Литургија во манастирот на свети Јоаким Осоговски во Крива Паланка. На Светата Литургија,...

Литургија на „Св. вмч. Прокопиј“ во женскиот манастир „Св. Спиридон“,метох на Лесновската обител

{artsexylightbox singleImage="images/stories/21-07-18/1.jpg" path="images/stories/21-07-18/" previewHeight="150" previewWidth="200"}{/artsexylightbox} Литургија на „Св. вмч. Прокопиј“ во женскиот манастир „Св. Спиридон“,метох на Лесн...

Свети Никола -Псача

На 02.08.2018 година, кога го славиме светиот пророк Илија, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф изврши осветување на манастирската трпезарија во манастирот на свети Никола во село Псача – Кривопаланечко....

Свети пророк Илија

На 2.08.2018 година, кога Црквата го празнува споменот на светиот пророк Илија и светите Пречистански преподобномаченици, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф служеше Света Златоустова Литургија во манастирот...

Деветта недела по Педесетница

На 29.07.2018 година, во Деветтата недела по Педестница, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф служеше Света Златоустова Литургија во манастирот на свети Јоаким Осоговски во Крива Паланка. На Светата Литургија,...

Take Me Top
Copyright © 2017 Ogledalo   |   All Rights Reserved   |   Designed By Zoran shefot Bogoevski