ОГЛЕДАЛО

NEWSPAPER / MAGAZINE / PUBLISHER

50-годишното автокефално живеење на МПЦ-ОА прославено во манастирот на свети Јоаким Осоговски во Крива Паланка

На 15.10.2017 година, во Деветнаесеттата недела по Педесетница, Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, во сослужение со Високопреосветените митрополити г. Јосиф, г. Петар, г. Агатангел, г. Пимен, г. Иларион, г. Јосиф и г...

Божествена литургија во храмот „Свeта Петка“ во Рокдејл, Сиднеј (Нов Јужен Велс)

На 22. 10. 2017 година, во 20-тата недела по Педесетница кога го празнуваме споменот на светиот апостол Јаков; преподобниот Андроник и неговата сопруга Анастасија; светите праведни Авраам и Лот; свети Димитриј, патријарх Александриски; свети Стефан,...

Посета на нашите парохијани во старскиот дом

На ден 11. 10. 2017 година, кога Светата Црква го празнува споменот на преподобен Харитон Исповедник; светиот пророк Варух; светиот маченик Марко овчар и на светиот маченик Вацлав, крал чешки , старешината на храмот „Свети Георгиј и Пресвета Богороди...

Екскурзија на Младинската група при црковната општина „Свети Георгиј и Пресвета Богородица“ – Епинг во манастирот „Свети Климент Охридски“ во Кинг Лејк

На 06. 10. 2017 година, кога Светата Црква го празнува споменот на Зачнувањето на свети Јован Крстител; светата маченичка Ираида; светиот новомаченик Никола Пантопол и светиот новомаченик Јован, Младинската група при црковната општина „Свети Геор...