ОГЛЕДАЛО

NEWSPAPER / MAGAZINE / PUBLISHER

Канонизиран за светител – преподобниот архимандрит Јоаникиј од Ракотинци

Заблеска со светост и убавина преподобниот Јоаникиј Ракотински   Не времето и околностите ги провозгласуваат светиите, туку благородството на совршената и нелицемерна љубов кон Бога Така запиша во синаксарот од богослужбата за Преподобниот Јоани...

Venerable Joanikij of Rakotnica the biography

You cannot hide light that is at the top of a mountain, and you  do not put it under a bushel, but on a candlestick, and it gives light to all that are in the house (Mat. 5: 15). The life of our venerable father Joanikij is as much hidden as it...

Житие на преподобен Јоаникиј Ракотински

Неможе да се сокрие светило што се наоѓа на врв планина и Не се става светило под поклоп туку на свекник за да ѓи осветлува сите в куки. Животот на преопдобниот отец наш Јоаникиј е во токлу скриен, а истовремено и во толку објавен. Оскудни се под...

Раѓање на Пресвета Богородица – Мала Богородица - производство во протоерејски чин во штипско Ново Село

{artsexylightbox singleImage="images/stories/19-09-17/1.JPG" path="images/stories/19-09-17/" previewHeight="150" previewWidth="200"}{/artsexylightbox} Раѓање на Пресвета Богородица – Мала Богородица - производство во протоерејски чин во...

Рождество на Пресвета Богородица

На 21.09.2017 година, кога Црквата го прославува Раѓањето на Пресвета Богородица, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф, служеше Света Златоустова Литургија во храмот на Пресвета Богородица во с.Ранковце. На Св...

Псалтир – нова апликација за паметни телефони

Со благослов на Митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф, информативната служба на Кумановско-осоговската епархија ја изработи и објави апликацијата „Псалтир“ за паметни телефони. Апликацијата е бесплатна, наменета телефони со оперативен систем...

Пристигна новиот парохиски свештеник во Црковната општина „Свети вмч. Димитриј Солунски“ во Волонгонг (Нов Јужен Велс)

Со благослов на надлежниот архиереј на Австралиско – сиднејската епархија, Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Дебарско – кичевски и Администратор Австралиско – сиднејски г. Тимотеј, во мисија на Македонската Православна Црква – Охридска...

Божествена литургија за празникот Рождество на Пресвета Богородица во храмот „Свeти Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, Мелбурн (Викторија)

На 21. 09. 2017 година, кога го празнуваме празникот Рождество на Пресвета Богородица (Мала Богородица), во црковната општина „Свети Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, старешината на храмот, јерејот Климент Станковски служеше Света Златоуст...