ОГЛЕДАЛО

NEWSPAPER / MAGAZINE / RSS AGREGATOR

Посета на Киевската православна богословска академија

"Посета на Киевската православна богословска академија"На 18 април 2018 година делегација од Македонската православна црква – Охридска архиепископија ја посети Киевската православна богословска академија и манастирот на свети Архангел Михаил...

Светол Петок (Животоносен источник)

"Светол Петок (Животоносен источник)"На Светол (Источен) Петок (13 април 2018 година), кога го празнуваме споменот на осветувањето на храмот на Пресвета Богородица во Константинопол, митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф служеше Бож...

Вечерна за Источен Петок – Балаклија

"Вечерна за Источен Петок – Балаклија"На 12 април 2018 година (четврток од Светлата седмица), во храмот на света Петка во Бедиње – Куманово, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф, служеше Вечерна богос...

Воскресение Христово (3 ден) во храмот „Света Петка“ во Рокдејл, Сиднеј (Нов Јужен Велс)

На 10. 04. 2018 година (вторник од Светлата недела – Велигден 3 ден), во црковната општина „Света Петка“ во Рокдејл, старешината на храмот презвитер Владо Недески служеше Света Златоустова Литургија. На Светата Литургија, верниот народ се причести со...

Воскресение Христово (трет ден)

"Воскресение Христово (трет ден)"На 10 април 2018 година (вторник од Светлата седмица), во храмот на свети Димитриј во Крива Паланка, митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф во сослужение со митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф...

Take Me Top
Copyright © 2017 Ogledalo   |   All Rights Reserved   |   Designed By Zoran shefot Bogoevski