Лазарева сабота

Лазарева сабота

"Лазарева сабота"

На 31 март 2018 година, кога Црквата го слави Воскресението на Лазар Четиридневниот – пријателот Господов, Неговото високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф, во храмот на свети Мина во с. Проевце, служеше Света Златоустова Литургија.

На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.