Недела на Мироносиците во М. Каменица

Недела на Мироносиците во М. Каменица

Недела на Мироносиците во М. Каменица

image

Недела на Мироносиците во М. Каменица

На 22. 04. 2018 година, трета Недела на Воскресението - на Мироносиците, св. мч. Евпсихиј Кесариски, преп. мч. Вадим Персиски, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во сослужение на свештеници од делчевското и кочанското архиерејско намесништво, во храмот посветен на „Успението на Пресв. Богородица“ во М. Каменица, отслужи Света Архиерејска Литургија и одража содражајна беседа.

На Светата Литургија покрај многубројниот православен народ присуствуваше и Градоначалникот на Општина М. Каменица г – ѓа Соња Стаменкова.