Осветување на новоизградениот храм посветен на „Св. ап. и ев. Лука“, во Виница

Осветување на новоизградениот храм посветен на „Св. ап. и ев. Лука“, во Виница

{artsexylightbox singleImage="images/stories/07-10-17/1.jpg" path="images/stories/07-10-17/" previewHeight="150" previewWidth="200"}{/artsexylightbox}

Осветување на новоизградениот храм посветен на „Св. ап. и ев. Лука“, во Виница

На 07. 10. 2017 година, Св. првомч – чка и рамноапостолна Текла Иконска, Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Повардарски г. Агатангел и Надлежниот Митрополит Брегалнички Неговото Високопреосвештенство г. Иларион, во сослужение на Архимандритот Дамаскин, Игуменот Агатон и свештеници од МПЦ – ОА, во годината кога МПЦ – ОА го одбележува 50 – годишниот јубилеј од возобновената автокефалност на Охридската архиепископија како МПЦ – ОА, го освети новоизградениот храм, посветен на „Св. ап. и ев. Лука“, во Виница и отслужи Света Архиерејска Литургија.