Педесетница во Штип

Педесетница во Штип

{artsexylightbox singleImage="images/stories/27-05-18/1.JPG" path="images/stories/27-05-18/" previewHeight="150" previewWidth="200"}{/artsexylightbox}

Педесетница во Штип

На 27. 05. 2018 година, на празникот Педесетница – роденденот на Светата Црква (Свегување на Св. Дух - Духовден), Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион отслужи света архиерејска литургија во Соборниот храм „Св. Николај“ во Штип, во сослужение на свештеници од Брегалничката епархија. По светата литургија беше отслужена вечерната богослужба,