Собор на свети Архангел Гаврил

Собор на свети Архангел Гаврил

"Собор на свети Архангел Гаврил"

На 26.07.2018 година, кога Црквата го празнува Соборот на св. архангел Гаврил, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф служеше Света Златоустова Литургија во храмот на светите Архангели во Куманово. На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.