Света Архиерејска Литургија за Воскресение Христово во храмот „Света Петка“ во Рокдејл, Сиднеј (Нов Јужен Велс)

Света Архиерејска Литургија за Воскресение Христово во храмот „Света Петка“ во Рокдејл, Сиднеј (Нов Јужен Велс)

Иако во гроб слезе, Безсмртен,

но силата на адот ја разурна,

и воскресна, како победник, Христе Боже,

Ти што на жените мироносици им рече: радувајте се!

и на Твоите апостоли мир дарувајќи им,

на паднатите им даваш Воскресение.

На 08. 04. 2018 година,  во црковната општина „Света Петка“ во Рокдејл, Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј во сослужение со протојереј-ставрофор Димче Ѓорѓиески, протојереј Александар Ивановски, презвитер Владо Недески (старешина на храмот) и со протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски го објави светлото Христово Воскресение и служеше Света Златоустова Литургија.

На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

По завршувањето на богослужбата, Митрополитот Тимотеј се обрати кон верниците и им го честита празникот.

Христос воскресна од мртвите,

со смртта смртта ја победи,

и на тие во гробовите

живот им подари!

ХРИСТОС ВОСКРЕСНА!

НАВИСТИНА ВОСКРЕСНА!