Свети великомаченик Димитриј Солунски

Свети великомаченик Димитриј Солунски

Свети великомаченик Димитриј Солунски

"Свети великомаченик Димитриј Солунски"

На 8.11.2017 година, кога Црквата го прославува светиот великомаченик Димитриј Солунски, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф, служеше Света Златоустова Литургија во храмот на свети Димитриј Солунски во Крива Паланка.

На Светата Литургија, јерејот Блаже Цековски беше призведен во протојереј, а верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.